Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lääkepomo nosti elintärkeän lääkkeen hinnan 55-kertaiseksi – lukiolaispojat valmistivat saman lääkkeen minihinnalla

Martin Shkreliä on tituleerattu maailman ahneimmaksi mieheksi.
Martin Shkreliä on tituleerattu maailman ahneimmaksi mieheksi.All Over Press
Julkaistu 01.12.2016 20:25

MTV UUTISET

Maailman ahneimmaksi mieheksikin tituleerattu lääkepomo Martin Shkreli on noussut jälleen otsikoihin, mutta nyt keskiössä ovatkin australialaiset lukiopojat.

He nimittäin onnistuivat valmistamaan lääkeainetta, jonka hinnan Shkreli nosti pilviin. Asiasta kertovat muun muassa Britannian yleisradioyhtiö BBC verkkosivuillaan sekä sanomalehdet Sydney Morning Herald ja The Guardian.

Kyseessä on Daraprim-niminen lääke, jota käytetään muun muassa aidsin, syövän ja malarian hoidossa. Shkrelin perustama Turing Pharmaceuticals -sijoitusrahasto osti lääkkeen oikeudet noin vuosi sitten ja nosti saman tien kysytyn lääkkeen hinnan 13,5 dollarista 750 dollariin. Hinta kohosi siis 55-kertaiseksi.

Lukiopoikien kehittämän tuotteen hinnaksi tuli vain noin 20 dollaria. Sillä summalla syntyi 3,7 grammaa pyrimetamiinia, joka on Daraprimin vaikuttava aine. Yhdysvalloissa samasta määrästä joutuisi maksamaan 110 000 dollaria.

Aine syntyi opiskelijoiden koulun kemianluokassa. Kyseessä oli kouluprojekti, jota johti kemianopettaja ja tukena olivat myös Sydneyn yliopisto ja kansainvälisiä asiantuntijoita. Koko prosessi on myös laitettu avoimesti kaikkien nähtäväksi nettiin.

– Se ei ollut mitenkään erityisen vaikeaa, ja se juuri onkin se pointti tässä, yksi opiskelijoista sanoo BBC:n haastattelussa.

Lääkeprojekti päätettiin toteuttaa, koska Shkrelin tekemä hinnan korotus tuntui niin pöyristyttävältä.

– Se tuntui niin epäoikeudenmukaiselta ja eettisesti väärältä. Lääke pelastaa henkiä ja nyt ihmisillä ei ole varaa siihen, toinen opiskelija jatkoi.

Tieto opiskelijoiden kokeesta on levinnyt nopeasti Twitterissä. Moni onkin todennut, että pojat "tuhosivat" Shkrelin. Hän itse on vastaillut asiaan Twitterissä varsin nuivaan sävyyn.

Lisää aiheesta:

Koronarokotteen kehittäjäpariskunta kuuluu Saksan rikkaimpiin – tällainen turkkilaissyntyinen kaksikko onKoronavirukseen sairastuneet hamuavat lääkkeitä pimeiltä markkinoilta Intiassa – yhden annoksen hinta kohonnut moninkertaiseksi: "Olin valmis maksamaan siitä mitä tahansa"Yhdysvallat osti niin paljon koronalääkettä, että sitä ei ehkä enää riitä muulle maailmalle – massahankinta kutistaa saatavuuden kuukausiksi: "Pöyristyttävää"Mitä, jos mielesi voitaisiin varmuuskopioida? – USA:n valtiolta rahoitusta yritykselle, joka lupaa säilöä aivot ja ladata tietoisuuden koneelleVanity Fair: Ensin hänestä puhui koko bisnesmaailma, sitten korttitalo romahti – 19-vuotias koulupudokas teki miljardien huijauksenLiikemies nosti aids-lääkkeen hinnan yli 50-kertaiseksi – raivostutti Hillary Clintoninkin
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 09:58
    Ukrainan sota

    Rubio: Trump todennäköisesti tapaa Ukrainan Zelenskyin ensi viikolla

  • 09:11
    Teollisuus

    Pomon ilme kertoo kaiken: Kemianteollisuus kärvistelee

  • 08:38
    Google

    Googlelta miljardi-investointi

  • 08:30
    Donald Trump

    Yhdysvallat julkaisi videon iskusta "huumeterroristien" alukseen – Venezuela aikoo puolustautua

  • 08:14
    Israelin ja Hamasin sota

    Israelin puolustusministeri: "Gaza on nyt tulessa"