Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lääkäri: Terveydenhoito liian kapea-alaista

26:41Kokonaisvaltainen terveydenhoito.
Julkaistu 28.11.2013 10:34

MTV LIFESTYLE

Lääkäri väittää, että suomalaisessa terveydenhoidossa otetaan huomioon ainoastaan oire – ei sen syytä. Hän peräänkuuluttaa aikaa yksilölliselle ja kokonaisvaltaiselle hoidolle.

Lääkäri Olli Sovijärvi on huolissaan siitä, että lääkärin vastaanotolle tulevaa potilasta ei hoideta kokonaisvaltaisesti. Sovijärvi selittää Studio55.fi-ohjelmassa, että nykyään hoidetaan vain sitä kehon osaa, jossa oire on – yleensä lääkkeillä – ja jätetään esimerkiksi ympäristön vaikutus huomiotta.

– Nyt hoito on mennyt aika kapea-alaiseen lajitteluun, kun elimistö on kuitenkin kokonaisuus, Sovijärvi sanoi lähetyksessä.

– On hyvä, että on spesialisteja. Mutta täytyy olla myös näitä, jotka ymmärtävät kokonaisuuden, jotta potilas voidaan tarvittaessa ohjata oikein.

Ihmisen kokonaisvaltaista hoitamista kutsutaan funktionaaliseksi lääketieteeksi. Sovijärven näkemyksillä on myös vastustajansa, mutta hänen mukaansa funktionaalinen lääketiede ei ole ristiriidassa länsimaisen lääketieteen kanssa. Sen sijaan hän kuvailee sen olevan lähellä lääkärin työtä muutamia vuosikymmeniä sitten.

– On ollut tällaisia, jotka ovat hoitaneet kaikenlaista syntymästä kuolemaan. On ymmärretty koko elämänkaari. Se on vähän unohtunut.

– Funktionaalisessa lääketieteessä mennään perustasolle. Esimerkkinä tästä on vaikka poskiontelon tulehdus. Jos niitä tulee jatkuvasti, niin syynä voi olla esimerkiksi voimakas yliherkkyys maidolle tai vaikka homealtistus työpaikalla. Jos aina vaan hoidetaan antibiooteilla, pahimmillaan voi aiheutua se, että meidän suolistomme onkin huonossa jamassa. Tämä on aika tavallinen tarina.

Sovijärvi toteaa, että nykyään ihmisen tutkimiseen on jäänyt niin vähän aikaa, että oireen hoitaminen lääkkeellisesti on kaikkein nopeinta. Hänestä olisi kuitenkin parasta, että ihminen tutkittaisiin niin perusteellisesti, että hänen yksilölliset tarpeensa pystytään ottamaan huomioon.

– Meillä on kaikilla yksilöllinen biokemia. Tapahtuu erilaisia mutaatioita, ja se saattaa vaikuttaa jonkun vitamiinin tai hivenaineen tarpeeseen. Näitä ei saa selville, ellei ala mitata tai tutkia.

Lisää aiheesta:

Jos tehohoitopaikat Suomessa täyttyvät, ketkä hoidetaan ensin? Asiantuntijat valottavat keskeisiä mittareita: "Meidän pitää luottaa lääkäreihin ja hoitajiin"Miten paljon yksittäisen potilaan hoito saa maksaa? Brittiprofessori peräänkuuluttaa keskustelua hankalasta aiheesta: "Meillä ei ole varaa kaikkeen ja hinnalla millä hyvänsä"”Jokaisella on suvussaan yksi harvinaissairaus” – diagnoosi voi viedä vuosikymmeniäKiistassa uusi käänne: Olli Polon taistelu väsymysoireyhtymästä kärsivien hyväksi jatkuu – "Näitä potilaita on pidetty hulluina"Tiuhaan vaihtuvat lääkärit näkyvät potilaiden ylihoitona – "Hoidosta voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä"Terveyskeskuslääkäri: Jos aikaa on vähän, monesti mennään siitä, mistä aita on matalin
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa