Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kysely: Moni suomalainen hyväksyy koiran fyysisen kurittamisen – 10 prosenttia veisi jopa lopetettavaksi, jos ongelmakäytöstä ei saa kuriin

1:45Näin totutat koiran kynsien leikkaamiseenÄlä suotta tuskaile: Näin totutat koiran kynsien leikkaamiseen!
Julkaistu 06.02.2020 19:42

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Miltei joka toinen suomalainen sallii fyysiset rangaistukset koiran ongelmakäytökseen puuttumisessa. National Geographicin nettikyselyyn vastasi noin tuhat suomalaista tammikuussa 2020.

Kyselytutkimus paljasti, että moni sallii koiran fyysisen kurittamisen ongelmakäytökseen puuttumisessa.

Noin 42 prosenttia vastaajista piti sitä vähintään joissain tapauksissa hyväksyttävänä. 1,3 prosenttia oli sitä mieltä, että fyysisen rangaistuksen käyttö on aina hyväksyttävää.

Neljäsosa potenut kurittamisen vuoksi huonoa omaatuntoa

Neljäsosa suomalaisista myöntää kurittaneensa joskus koiraa siten, että on potenut jälkikäteen huonoa omaatuntoa.

Käsittämätöntä kyllä, vastaajista noin 10 prosenttia veisi koiran suoraan lopetettavaksi, jos ei saisi ongelmakäytöstä kuriin omin neuvoin.

2:15Miksi koira ulvoo?

Miksi koira ulvoo kotona? Koiran käyttäytymistä videolla avaa eläintieteilijä, filosofian tohtori ja dosentti Kai Pelkonen.

"Pahoja koiria" ei ole olemassakaan

Toivoakin on: kyselytutkimuksen mukaan valtaosa suomalaisista uskoo, että ongelmakoirien käytös on muutettavissa. 63 prosenttia vastaajista turvautuisi tarvittaessa koiraterapeuttiin tai ongelmakoirakouluttajaan.

Koirankouluttaja Matt Beisner tyrmää kalkkeutuneet toimintatavat ongelmakoirien käsittelyssä. Hänen menetelmiensä lähtökohtana on koiran mielenliikkeiden ymmärtäminen. Beisner uskoo, ettei "pahoja koiria" ole olemassakaan.

– Meidän täytyy aluksi kunnioittaa koiraa sellaisena kuin se on, ei sellaisena, kuin haluaisimme sen olevan, Beisner kuvailee nettisivullaan.

– Luottamus on minkä tahansa terveen suhteen perusta, siten koira tuntee olonsa turvalliseksi.

Aina yhteiselo ei suju

Beisner itse pelkäsi koiria jouduttuaan lapsena koiran puremaksi. Nyt mies uskoo, että koulutuksen perusta ei ole se, mitä ihminen toivoo koiraltaan, vaan se, mitä koira tarvitsee.

Beisner haluaa luoda koiran ja ihmisen välille syvän yhteyden, joka varmistaa, että yhteiselämä sujuu. Aina se ei välttämättä ole mahdollista.

– Joskus koira ja sen nykyinen perhe eivät ole hyvä yhdistelmä. Perhe ei ehkä halua tehdä muutoksia käytökseensä tai rutiineihinsa, jotka voisivat auttaa koiraa, tai he eivät vain kykene käsittelemään koiraa. Silloin olisi parasta, että koiralle etsitään uusi koti, koirankoulutukseen keskittyvässä tv-sarjassakin esiintyvä Beisner kuvaili haastattelussa.

5:34Miten koiran paukkupelko hallintaan? Asiantuntijan vinkit uuteenvuoteenMoni koira pelkää kovia ääniä. Vaikka paukkupelon syy voi olla yksi ikävä hetki, pelosta voi opetella pois, kertoo päivystyksen vastuueläinlääkäri Niina Murto Omaeläinsairaala Mevetistä.

Motivoi ja palkitse koiraa

Fyysinen rangaistus ei korjaa ongelmakäytöksen aiheuttajaa eli varsinaista ongelmaa. Se on siis koulutusmetodina hyödytön.

Kun koira on motivoitunut, se tekee työtä saadakseen palkinnon. Rankaisemisen sijaan kannattaa keskittyä palkitsemaan koiraa, kun se toimii oikein.

Koiraa voi motivoida esimerkiksi lelulla tai herkuilla, jotka annetaan palkkioksi heti toivotun asian tekemisen jälkeen. Koiralta ei myöskään tule vaatia liikaa, vaan opettaminen alkaa alkeista ja etenee siitä vaikeampiin asioihin.

Jos koira ei hyvistä metodeista huolimatta tunnu oppivan, kannattaa vierailla eläinlääkärin pakeilla. Näin voidaan varmistaa, ettei ongelmana ole esimerkiksi terveydellinen syy.

LUE MYÖS: Etkö sinäkään ulkoiluta koiraasi oikein? Ota huomioon nämä asiat: "Se on enemmän kuin vessatauko"

Lue lisää lifestyle-aiheista!

Lähteet: National Geographic, Thezendog.com, Mustijamirri.fi, Positivelywoof.com

Juttua muokattu 7.2.2020: Muutettu lähteeksi National Geographic, ei FOX, kuten jutussa aiemmin luki.

Lisää aiheesta:

Ethän toimi näin koiralenkillä? Asiantuntijoilta varoitus: "Jos jätät nuo vihjeet huomiotta..."Ethän sorru tähän koiralenkillä? Asiantuntijat varoittavat: "Jos jätät nuo vihjeet huomiotta..."Koirien terveysongelmat voivat heijastella myös niiden käytökseen: "Kipeänä on vaikea olla hyvällä tuulella"Miksi koira murisee? Ongelmakäyttäytymisen asiantuntija murtaa myytin: "Koira yrittää kertoa jotain"Asiantuntijan vinkit koiran kouluttamiseen – näin toimii positiivinen vahvistaminen: "Nyrkkisääntönä voi pitää..."Pentubuumi lisännyt tapaturmia – vältä yleiset koulutusvirheet: "Koirille syötetään nameja ihan väärässä kohtaa"
KoiratLemmikitLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • pe22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • pe06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • to05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ti12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Vaimonsa ampunut mies väijyi poliisipartiota kiväärin kanssa – Hero-sankarikoira pelasti