Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kymmeniä äärioikeistolaisia ja uusnatseja pyrkii kongressiin USA:ssa – "Tapaamani juutalaiset ovat joko kommunisteja, sionisteja tai verenimijäkapitalisteja"

2:09Republikaanipuolue myrskyn silmässä
Julkaistu 11.08.2018 20:00
Toimittajan kuva
Mari Karppinen

mari.karppinen@mtv.fi

Yhdysvalloissa useita äärioikeistolaisia ja uusnatseja pyrkii kongressiin marraskuussa järjestettävissä välivaaleissa. Republikaanien ehdokkuudesta kampanjoi toistakymmentä äärioikeistolaista – osa on fasisteja. Arvosteluryöpyn kohteeksi joutunut republikaanipuolue yrittää nyt estää oman ehdokkaansa etenemisen.

Arthur Jones voi vaikuttaa ensisilmäyksellä tavalliselta 70-vuotiaalta isoisältä. Jones on kuitenkin juutalaisvastainen ja Amerikan uusnatsien poliittisen liikkeen entinen johtaja.

– Holokausti on huijausta! Tapaamani juutalaiset ovat joko kommunisteja, sionisteja tai verenimijäkapitalisteja, Jones väittää ja pystyttää kampanjakylttejä tien viereen.

"Trump on palauttanut uskoni puolueeseen"

Olemme Illinoisin osavaltion pikkukaupungissa Lyonsissa, alle tunnin ajomatkan päässä Chicagosta. Pikkukaupungista tuli valtakunnallisen huomion kohde, sillä uusnatsi-Jonesista tuli esivaaleissa republikaanien ehdokas.

– Presidentti Trump on palauttanut uskoni puolueeseen, siksi päätin edustaa republikaaneja. En voisi edustaa demokraatteja. En kannata aborttioikeutta enkä homojen oikeuksia, Jones sanoo.

– Tämä on vaarallista, koska hänellä on nyt tietynlaista uskottavutta. Jones edustaa yhtä USA:n pääpuolueista ja levittää vihaa, sanoo professori David Birdsell Baruch-yliopistosta.

Valkoihoinen Jones halveksuu juutalaisten ja muslimien lisäksi afroamerikkalaisia ja maahanmuuttajia.

Jonesin yksi kampanjalupaus on pitää valkoiset naapurustot 90 prosenttisesti kristittynä ja valkoisena. Jonesin kertomuksissa toistuvat salaliittoteoriat ja toimittajia Jones haukkuu valehtelijoiksi.

– Tämä on epäilemättä poikkeuksellista sodanjälkeisessä USA:n politiikassa. Tämä on seurausta siitä, kuinka puolue kutistuu ja muuttuu radikaalimmaksi. On myös tärkeä muistaa, että kansallismielisen ja rasistisen jäsenistön innostaminen on ollut republikaanipuolueen tietoinen strategia vuosikymmenien ajan, professori Birdsell sanoo.

Jonesin suosio yllätti puolueen

Republikaanipuolue antoi Jonesin kampanjoida esivaaleissa ilman haastajaa, sillä puolue ei uskonut hänellä olevan kannatusta. Puolueen yllätykseksi Jones sai esivaaleissa yli 20 tuhatta ääntä.

– Se on paholaisen peliä, mitä republikaanit pelaavat. He kannustavat äärioikeistoa ehdokkaikseen, koska olettavat, etteivät he menesty esivaaleja pidemmälle. He odottavat, että äänestäjät siirtyvät sitten puolueen suosikkien puoleen, Birdsell sanoo.

Jones, ja yksi hänen kannattajansa huutelevat ohikulkeville, kuinka demokraatit ovat kommunisteja. Jonesin kylteissä vaaditaan muun muassa muuria Meksikon rajalle.

Yksi ohiajava auto pysähtyy ja huutaa takaisin Jonesin ideologian olevan vastenmielistä. Jonesin kolmen hengen porukasta huudetaan takaisin.

– He yrittävät viedä vallan valkoisilta.

Republikaanipuolue myrskyn silmässä

Republikaanien ehdokkaiksi kampanjoi tusinan verran rasistisia äärioikeistolaisia eri puolella maata. Jonesilla eikä muillakaan radikaaleimmilla uskota olevan mahdollisuuksia itse vaaleissa, mutta vihapuheen ja salaliittoteorioiden lisääntyminen huolestuttaa.

– Esivaalit ovat yleensä jyrkemmät kuin vaalitulos. Avoin fasismin ihailu pääpuolueen ehdokkaana on silti harvinaista, Birdsell sanoo.

Puolue yrittää nyt estää Jonesin mahdollisuudet itse vaaleissa kampanjoimalla demokraattien ehdokkaan puolesta.

– Republikaanipuolue on lähettänyt joukkosähköposteja ja julkaisseet ilmoituksia kuvani kera, että älkää äänestäkö natsia, Jones sanoo.

Naapurustossa asuvaa vähemmistöjen edustajaa Jonesin ehdokkuus hirvittää.

– Olen homoseksuaali ja nainen, joka pukeutuu kuin mies. Ja juureni ovat Meksikossa, joten edustan paljon sitä, mitä osa vihaa, Denise Garcia sanoo.

Lisää aiheesta:

Mielenosoittajat marssivat republikaanien puoluekokousta vastaan MilwaukeessaDemokraatit huolissaan Bidenin johtoaseman kapenemisesta mustien keskuudessa – "Äänestän ennemmin rikollista kuin aasia"MTV Uutiset Trumpin kannattaja-alueilla Pennsylvaniassa: Koronalukuja pidetään liitoiteltuna ja Joe Bidenin uskotaan tuhoavan Amerikan – "Onko COVID-19 pandemia vai liberaalien huijaus?"Asiantuntija MTV:lle: Trumpin presidenttivalinta vahvistanut kansallismielistä ääriliikehdintää – ”Tästä tulee pelottavaa aikaa”Trumpin naiskannattaja: "USA on liian poliittisesti korrekti, ihmiset heräävät aamulla ja miettivät mistä loukkaantua seuraavaksi"Dokumentaristi Michael Moore: Näistä viidestä syystä Trump valitaan USA:n presidentiksi
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 12:13
    Huumerikokset

    Epäily: Kansainväliset rikolliset salakuljettivat Suomeen satoja kiloja alfa-pvp-huumetta

  • 10:26
    Lento-onnettomuudet

    Karmiva hetki tallentui videolle: Rahtikoneen syöksy maahan aiheuttaa täystuhon

  • 10:12
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat iski jälleen Tyynellämerellä, kaksi ihmistä kuoli

  • 09:58
    Ukrainan sota

    ISW: Venäjä oivalsi tavan eliminoida droonimyrskyn

  • 08:36
    Slovakia

    Erikoinen laki Slovakiaan: Nopeusrajoitus kävelijöille