KUVAT: Teflon Brothers vieraili Lastenklinikalla: Oma lapsi oli ajatuksissa

Teflon Brothers ja Kummien Teemu-nalle Lastenklinikalla 16.5.2014.
Teflon Brothers ja Kummien Teemu-nalle Lastenklinikalla 16.5.2014.
Julkaistu 16.05.2014 15:15
Toimittajan kuva

Heini Kangasluoma-Pakanen

heini.Kangasluoma-Pakanen@mtv.fi

Leijonat-tunnusbiisin Kendo Anthem esittävä rap-yhtye Teflon Brothers vieraili perjantaina Helsingin Lastenklinikalla.

Rap-yhtye Teflon Brothersin uusi single Kendo Anthem on vuoden 2014 virallinen Leijonat-tunnusbiisi. Kendo Anthem toimii kannustuslauluna Suomen MM-maajoukkueelle Minskissä ja se kuultiin myös alle 18-vuotiaiden MM-kisojen virallisena kisabiisinä.

Hittibiisillä kuullaan lapsikuoroa ja singlen rojaltit menevätkin lyhentämättömänä Lastenklinikalle. Perjantaina Teflon Brothers, Halavatun Papat ja Miss Suomi 2014 Bea Toivonen kävivät Lastenklinikalla viettämässä ulkona järjestettyä toimintapäivää.

– Jaoimme Leijonat-kokoelmalevyä lapsille ja tapasimme niin lapsia, vanhempia, kuin hoitajia. Vastaanotto oli tosi kiva. Ajattelin, että lapset olisivat olleet vähän riehakkaampia, muta ehkä rauhallisuus on ymmärrettävää sairaalaolosuhteissa, Teflon Bothers -bändin Pyhimys kuvailee MTV.fille.

"Lohdutti nähdä lapset iloisinsa"

Pyhimys kertoo olevansa iloinen siitä, että vierailun aikana niin lapset kuin hoitajat ja vanhemmat saivat ajatukset pois sairauksista.

– Eihän heidän osansa helppo ole. Lohdutti nähdä lapset iloisina. Tulihan sitä mietittyä itseään ja sitä, että saa olla terve. Ikävä fiilishän siitä tulee, että jotkut joutuvat sairastamaan. Joillakin lapsilla sairastaminen näkyy selkeämmin ja siitä tulee surullinen mieli.

Lastenklinikalla vierailu kosketti Pyhimystä myös siksi, että räppärillä itsellään on kaksivuotias tytär.

– Vierailun aikana kävi oma lapsi mielessä. Tuli mietittyä, että miten sitä pärjäisi, jos hän olisi sairas.

Vuoden 2014 virallinen Leijonat-tunnusbiisi Kendo Anthem on noussut upeasti sijalle neljä Spotify-listalla ja kappaleen videota oli katsottu YouTubessa jo yli 270 000 kertaa. Katso video:

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki