Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kuvat: Paavi vaihtoi Mersunsa Hyundaiksi

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 08.06.2015 11:46
Toimittajan kuva

Mikko Niimes

niimes

Paavi Franciscus on ottanut käyttöönsä uuden auton. Katolisen kirkon suurmiestä kuljetetaan nyt Hyundai Santa Fen erikoisvarustellulla mallilla, jonka kyydissä kirkonisä kuvattiin viime keskiviikkona.

Paavi on ajanut "paavinautoksi" kansankielellä kutsutulla menopelillään aina vuodesta 1930 saakka lähtien – toki kulkuneuvon tyyppi, merkki ja malli ovat vaihdelleet. Paavi Pius XI otti alleen tuolloin Mercedes-Benzin, ja eri paavit ovat ajaneet kaikkiaan 12 erilaisella Mersu-paavinautolla siitä lähtien.

Vasta 1960-luvulla paavin sai autoonsa ominaisuuden, joka salli hänen tervehtiä kansaa auton takaosasta. Mersun Landaulet-malli oli pidennetty ja sen katon pystyi avaamaan takaosastaan.

Paavi Johannes Paavali pääsi vuonna 1980 ensimmäisenä paavina ajelemaan lasikopillisella paavinautolla, kun hänen M-B G230:nsä oli varustettu lavalla, joka oli suojattu lasilla. Vuotta myöhemmin tapahtunut murhayritys poiki pikaisen parannuksen suojaukseen, ja Britannian-visiitillä 1982 paavi ajelutti itseään luodinkestävin lasi-ikkunoin varustetulla Range Roverilla.

Näistä ajoista lähtien paavi on lähes poikkeuksetta nähty mitä erikoisempien autojen kyydissä. Yksi yhteinen tekijä näillä automalleillaon ollut: autoja on usein korotettu siten, että niiden mittasuhteiden muuttuminen on saanut kulkupelin näyttämään hassulta.

Paavi Benedictus XVI sai uuden paavinauton Daimler AG:n hallituksen puheenjohtaja Dieter Zetscheltä 7. joulukuuta 2012.
AutotLifestyle
Toimittajan kuva
Mikko Niimes
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Paavi sai alleen uuden auton – katso, miltä täyssähköinen menopeli näyttää!Kulkeeko tämä uutuusmaasturi pelkällä pyhällä hengellä? Ei sentään, vaikka yksi sen tulevista omistajista sitä varmasti toivoisikinTämä lähes puolet alkuperäistä suurempi Kuplavolkkari on liikenteessä hillittömän hauska näkyLamborghini lahjoitti paaville tuliterän superautonDonald Trumpin autotallissa upeita helmiäEsittelyssä Borgward vuodelta 1952 – mikä klassikkoautoissa kiehtoo?

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 20.12.11:58
    Liikenneturvallisuus

    Miten kuusi kannattaa kuljettaa kotiin? "Ehdottomasti paras ja suositeltavin tapa"

  • 19.12.20:55
    Sähköautot

    Tällä ominaisuudella varmistat sähköauton pikalatautumisen joulukohmeessa

  • 19.12.10:21
    NASA

    Kilpajuoksu Kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 19.12.08:57
    Renkaat

    Ennen kuin lähdet autolla joulunviettoon, tarkista nämä asiat – "Tee se heti"

  • 18.12.12:36
    Liikenneturvallisuus

    Autoilijan toiminta herätti poliisin huomion liikenteessä – "Ei ole toisen tienkäyttäjän asia alkaa kostamaan"