Viime päivinä Facebookissa ovat levinneet kuvat aliravitusta, kadulle hylätystä 2-vuotiaasta nigerialaispojasta, joka viimeisillä voimillaan kurottautuu juomaan vesipullosta, jota nainen ojentaa.
Kuvat ovat peräisin Nigeriassa toimivan orpokodin tanskalaisen perustajan, Anja Ringgrenin Facebook-sivuilta.
Tapauksesta on uutisoitu laajalti ja kuvat ovat järkyttäneet lukijoita ympäri maailmaa.
Ringgren on kertonut muun muassa verkkolehti Huffington Postille pojan pelastustarinan taustaa.
ACAEDEF -järjestön (African Children's Aid Education and Development Foundation) työntekijät olivat saaneet vinkin noin 2-3 -vuotiaasta pojasta, joka vaelteli yksin kadulla. Pojan perhe oli hylännyt lapsen, koska vanhemmat uskoivat pojan olevan noita.
Järjestö lähti välittömästi etsimään poikaa.
Alastomana vaellellut, nälkiintynyt poika löytyi, ja järjestön työtekijät ottivat lapsen huomaansa. Poika voi jo paremmin, mutta hänelle jouduttiin tekemään muun muassa verensiirto.
Myi koko omaisuutensa ja muutti Nigeriaan
Ringgren kollegoineen on pelastanut kolmen vuoden aikana jo lukuisia lapsia. Orpokotiin tuotuja tyttöjä ja poikia yhdistää se, että heitä on pahoinpidelty ja kohdeltu kaltoin, koska vanhemmat ja yhteisö ovat uskoneet, että lapset ovat kirottuja "noitia".