Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvat: Äärimmäinen ratkaisu koulun huonoon sisäilmaan – lapset pakenivat pihalle läksyntekoon

8 -vuotiaat Mio Lundberg (edessä) ja Emilia Pyy 2a ja 2b luokkien yhteisellä matematiikan tunnilla opettajien Jonas Heikkilä ja Josephine Symeksen johdolla Kaarinassa keskiviikkona 10. toukokuuta 2017. Kaarinan ruotsinkielisessä alakoulussa tehtiin ennen vappua päätös siirtyä toukokuuksi ulos opiskelemaan koulurakennuksen sisäilmaongelmien johdosta.
8 -vuotiaat Mio Lundberg (edessä) ja Emilia Pyy 2a ja 2b luokkien yhteisellä matematiikan tunnilla opettajien Jonas Heikkilä ja Josephine Symeksen johdolla Kaarinassa keskiviikkona 10. toukokuuta 2017. Kaarinan ruotsinkielisessä alakoulussa tehtiin ennen vappua päätös siirtyä toukokuuksi ulos opiskelemaan koulurakennuksen sisäilmaongelmien johdosta. Lehtikuva
Julkaistu 10.05.2017 15:50

MTV UUTISET - STT

Kaarinan ruotsinkielisen alakoulun pihamaalla kolmenkymmenen kakkosluokkalaisen ryhmä tekee äidinkielentunnilla yhteistyöharjoituksia. Seisotaan käsi kädessä ja kiemurrellaan yksi kerrallaan hulavanteen läpi muiden kannustaessa. Kakkosluokat ovat olleet vapun jälkeen ulkona melkein kaikki oppitunnit.

Hovirinnan koulurakennuksen huonoa sisäilmaa päätettiin paeta pakon edessä pihalle. Kun oppilaiden oireiden yleisyys paljastui keväällä Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta tilatussa sisäilmakyselyssä, osa vanhemmista ei enää halunnut lastensa menevän sisään rakennukseen.

– Jos yli puolet lapsista oireilee, se on selkeä viesti, että rakennuksessa ei voi olla, sanoo S:t Karins svenska skolan vanhempainyhdistyksen varapuheenjohtaja Erika Silventoinen.

391403768-vuotias Elton Strandberg 2a ja 2b -luokkien yhteisellä matematiikan tunnilla Kaarinassa.Lehtikuva

39140426

Nyt 170 oppilaan koulussa osa luokista on ulkona jatkuvasti, osa vähän aiempaa enemmän, kertoo ruotsinkielisen koulun rehtori Maria Engblom.

– Koulussa koettuja erilaisia oireita ei aiemmin osattu yhdistää toisiinsa. Nyt vaikuttaa siltä, että syy on huono sisäilma, Engblom kertoo.

391403858 -vuotias Linus Lindholm ja opettaja Josephine Symes 2a- ja 2b -luokkien yhteisellä matematiikan tunnilla Kaarinassa.Lehtikuva

39140583

Opetussuunnitelma pätee ulkonakin

Kakkosluokkien äidinkielen harjoitus sujuu ulkona yhtä hyvin kuin sisälläkin. Toisaalta pitäisi myös harjoitella musiikkitunneilla kevätjuhlan ohjelmaa. Ja askarrella äitienpäiväkortit vielä tällä viikolla.

– Opetussuunnitelma etenisi ehkä paremmin sisällä. Kirjallisia tehtäviä jää nyt enemmän tehtäväksi kotiin, 2A-luokan opettaja Josephine Symes kertoo ja huolehtii, että kaikilla oppilailla on kevätviimassa pipo päässä ja hanskat käsissä.

39140404

39140424

39140425

39140450

39140519

Rehtori Engblom puolestaan kiittää opettajia ja oppilaita joustavasta asenteesta.

– Tämä vaatii venymistä. Ulkona ei leikitä, vaan opitaan.

Syksyksi halutaan väistötilat

Vanhemmat ja koulun henkilökunta vaativat Turun kupeessa sijaitsevan Kaarinan päättäjiltä ratkaisua tilanteeseen.

– Haluamme ehdottomasti syksyksi terveet väistötilat, Maria Engblom painottaa.

Ruotsinkielinen alakoulu jakaa Hovirinnan koulukiinteistön suomenkielisen alakoulun, ruotsinkielisen esiopetuksen ja kansalaisopiston kanssa. Yhteensä lapsia on rakennuksessa noin 470. Sisäilmaongelmia on koko rakennuksessa.

Koulurakennus on valmistunut 1980-luvun alussa. Viime vuosina koulua on korjattu laajasti kosteus- ja mikrobivaurioiden takia, mutta sisäilmaongelmat eivät ole talttuneet.

– Meistä korjauksia on nyt yritetty tarpeeksi. Tarvitaan ensin väistötilat ja lopulta kokonaan uusi koulurakennus, vanhempainyhdistyksen Silventoinen painottaa.

Kaarinan kaupunki kartoittaa parhaillaan vaihtoehtoja.

– Väistötilat ovat todennäköinen ratkaisu. Vielä en pysty sanomaan, siirtyykö koko koulu vai siirtyvätkö vain pahiten kärsineiden luokkatilojen oppilaat, Kaarinan kaupunginjohtaja Harri Virta sanoo. 

Lisää aiheesta:

MTV tutustui alakoulun arkeen koronan varjossa – opettajat ja oppilaat toivovat paluuta normaaliin: "Voisiko se korona mennä jo pois"Koulut valmistautuvat palaamaan lähiopetukseen: Lapset kahden metrin päähän toisistaan, ulkovaatteilla suoraan luokkahuoneeseen Rehtorit kriittisiä koulujen avaamiseen: "Käytettävissä oleva aika on kovin lyhyt"Alakoululaisten piina ei ota loppuakseen: Sisäilmaongelmia pakenevat lapset siirretään evakkoon rakennukseen, josta on löydetty kosteusvaurioita – ratkaisu pöyristyttää"Nenäverenvuotoa, astmaoireita, ihottumaa" – homeongelma ajoi porilaiskoululaiset lakkoon, sadat oppilaat jäävät tänään kotiinKun koulutie johtaa parakkiin: Espoossa lukuvuotensa aloitti väistötiloissa noin 3500 oppilasta
Kotimaa
Lehtikuva

8 -vuotiaat Mio Lundberg (edessä), Emilia Pyy sekä Aaron Sandberg (takana) 2a ja 2b luokkien yhteisellä matematiikan tunnilla opettajien Jonas Heikkilän ja Josephine Symeksen johdolla.
Lehtikuva

Liikuntatunti käynnissä.
Lehtikuva

Lehtikuva

Lehtikuva

Lehtikuva

Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:39
    Elokuvat

    Elokuva-alan ammattilaiset raivoissaan hallituksen kuoliniskusta – Eero Aho: "Alan kohta itkeä"

  • 16:44
    Media

    Liikenne- ja viestintäministeriö laatii muistion kotimaisen median tulevaisuudesta

  • 16:27
    Ukrainan sota

    Stubb: Venäjä koettelee meitä maalla, merellä ja ilmassa

  • 15:59
    Palestiina

    SDP, vihreät ja vasemmistoliitto jättivät välikysymyksen Palestiinan tunnustamisesta

  • 15:46
    Yhteiskunta

    Ulosottolaitoksella jatkossa puolet vähemmän toimipaikkoja