Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuukausiennuste julki: Etelä-Suomen yllä killuu vaaleanpunaista – tätä se tarkoittaa lunta odottaville

3:21Lunta luvassa koko maahan loppukuusta – kuluva viikko sujuu tavanomaista leudommassa säässä
Julkaistu 02.11.2021 12:53
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

MTV Uutisten meteorologi Liisa Rintaniemi kertoo, mitä tuore kuukausiennuste meille lupailee.

Kuluva viikko sujuu leudossa säässä. Viime yönä koko maassa oli lämpöasteita pohjoista myöten, mikä on tähän vuodenaikaan jo melko poikkeuksellista. Ylimmät lukemat olivat Lapissa eilen 3–4 lämpöasteen kieppeillä.

Huomenna Suomeen saapuu etelästä kosteampaa ilmaa ja sateiden todennäköisyys kasvaa. Torstain aikana sateet leviävät myös pohjoiseen.

Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä

Linnan juhlat 2024 koko tiimi

Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.

Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.

Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta. 

 

– Torstaina tapahtuu kuitenkin käänne, ja sateen olomuoto alkaa muuttua lumeksi maan pohjoisosassa samalla, kun lämpötilat laskevat, Rintaniemi sanoo.

Lue myös: Sateenvarjot esiin! Pitkä poutajakso katkeaa pian – näin sadealue peittää Suomen hetki hetkeltä

Kuukausiennuste näyttää Suomen osalta hyvin kaksijakoiselta. Pohjoisessa mennään jo vuodenaikaan nähden tavanomaiseen eli kylmempään suuntaan, mutta etelässä on edelleen leutoa ja kosteaa.

– Ensi viikolla Etelä-Suomen ylle jää hillumaan hento vaaleanpunainen väritys, joka kertoo siitä, että myös ensi viikko on keskimääräistä lämpimämpi. Leuto sää viipyilee vielä, mutta marraskuun puolivälissä olisi mahdollisuus etelässäkin jo lumipeitteeseen, Rintaniemi kertoo.

Siitä, onko lumipeite vielä marraskuun puolivälissä etelässä pysyvää, ei meteorologi mene takuuseen.

– Vielä joulukuun alussakin näkyy kuukausiennusteen kartalla vähän lämpöistä ilmaa, eli ehkä etelässä asuvien ei kannata täyden talven tulosta vielä innostua.

Lisää aiheesta:

Pekka Pouta: Hyvin lämmintä ilmaa nousee Suomeen – tätä se tarkoittaaTakatalvi iskee raivolla – meteorologi: "Hurja sininen väri ulottuu koko Pohjolaan"Sään kuukausiennuste: Nyt on lauhaa, mutta voi pian muuttua – saadaanko etelään jo lunta?Ruotsissa jo kevään lukemia, +17 astetta! Pekka Pouta kertoo, miltä lähiviikot näyttävät SuomessaTavanomainen syyssää tekee tuloaan – Pekka Pouta: "Helposti kymmenen asteen pudotus lämpötiloihin"Etelässä yhä kesä, pohjoisessa lunta ja mustaa jäätä – näin hurjasti sää viilenee tällä viikolla!
TalviSääMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talvi
  • 13.9.17:20
    Sää

    Karmea ennuste talvesta: "Suurin poikkeama Suomessa"

  • 27.8.20:04
    Mökkeily

    Mökki talviteloille? Pihamaalta voi kadota jotain yllättävää talven aikana, jos et ole huolellinen

  • 27.7.07:49
    Sään pyörteissä

    Ovatko Etelä-Suomen talvet valkoisia enää vuonna 2050?

  • 26.7.08:29
    Sään pyörteissä

    Maastopaloja ja tulvia keskellä talvea – tältäkö näyttää sääennuste tammikuussa 2100?

  • 22.7.13:48
    Tapaturmat

    Lapissa puuhun rysäyttänyt neurokirurgi vaati miljoonakorvauksia – tekstiviestit veivät pohjan vaateelta