Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuollut nainen löytyi auton vierestä Iisalmessa – puolison tarinaa ei uskottu oikeudessa

Hovioikeuden mukaan mies oli aiheuttanut kaikki naisella havaitut vammat. Kuvituskuva.
Hovioikeuden mukaan mies oli aiheuttanut kaikki naisella havaitut vammat. Kuvituskuva.Str / Lehtikuva
Julkaistu 15.01.2025 12:24

MTV UUTISET – STT

Miehen mukaan hän olisi yrittänyt estää liikkuvasta autosta hypännyttä naista juoksemasta tielle.

Iisalmessa loppuvuodesta 2022 tapahtuneen ulosajon yhteydessä tapahtunut naisen kuolema oli Itä-Suomen hovioikeuden mukaan tappo. 

Pohjois-Savon käräjäoikeus oli aiemmin tuominnut naisen puolison törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.

Miehen ajama henkilöauto suistui ulos tieltä marraskuisena yönä vuonna 2022, ja nainen löytyi kuolleena auton ulkopuolelta. Kun ensimmäiset todistajat saapuivat ulosajopaikalle, nainen oli jo eloton ja mies makasi tämän päällä.

Käräjäoikeus oli pitänyt mahdollisena miehen kertomaa, jonka mukaan hän olisi yrittänyt estää liikkuvasta autosta hypännyttä naista juoksemasta tielle.

Samaten käräjäoikeuden mukaan oli mahdollista, ettei mies ymmärtänyt, että hänen pitäessään naista aloillaan ja painoaan tämän kaulan ja ylävartalon päällä, siitä voisi seurata tämän kuolema.

Ei näyttöä itsetuhoisuudesta

Hovioikeuden mukaan naisen itsetuhoisuudesta ei ollut näyttöä.

– Koska tapahtumapaikalla tehdyssä teknisessä tutkinnassa ei myöskään ole voitu osoittaa (naisen) hypänneen liikkuvasta autosta, ei sanottu todistelu osoita, että (nainen) olisi ollut aikeissa juosta tielle, mikä selittäisi (syytetyn) motiivin maata ojassa (naisen) päällä. Hovioikeus ei pidä (syytetyn) väittämää tapahtumainkulkua tältä osin mahdollisena.

Mies yritti hovissa vedota siihen, ettei "selkälukon" takia kyennyt nousemaan naisen päältä. Todistajan mukaan mies oli kuitenkin kävellyt normaalisti poliisiautoon, eikä hänelle tehdyssä kuvantamistutkimuksessa selästä löytynyt vaurioita.

Yli yhdeksän vuotta vankeutta

Hovioikeuden mukaan mies oli aiheuttanut kaikki naisella havaitut vammat. Kuolemansyylausunnon mukaan naisella oli vammoja päässään ja rintakehässään. Miehellä puolestaan oli vammoja rystysissään, ja hänen käsistään löytyi naisen dna:ta.

Hovioikeus katsoi miehen tappaneen naisen tahallaan. Oikeuden mukaan miehen toiminnan tarkoituksena ei kuitenkaan ollut naisen kuoleman aiheuttaminen. 

Kyse oli hovioikeuden mukaan siitä, että miehen täytyi pitää varsin todennäköisenä, että nainen kuolee hänen tähän kohdistansa väkivallan seurauksena.

Tatu Eerik Hyvönen, 33, tuomittiin yhdeksän ja puolen vuoden vankeuteen. Hänelle tehtiin hovioikeudenkäynnin aikana mielentilatutkimus, jonka perusteella hän oli tapahtuma-aikaan syyntakeinen, eli ymmärsi tekonsa seuraukset.

Lisää aiheesta:

Mies asui tappamansa naisen ruumiin kanssa kuukauden – mielentilatutkimus valmistuiMaunulan erikoinen henkirikosvyyhti: Käräjäoikeus piti miesystävää syyttömänä – hovioikeus tuomitsi 10 vuoden vankeuteenNainen löydettiin kuolleena vitostien varrelta – miesystävän tapposyyte kaatui, tuomittiin lievemmästä henkirikoksestaAsikkalan taksisurmasta syytetty etsi sopivaa taksia useammalta tolpalta ennen kuin löysi nuoren naiskuskin – näin mies selitti karmeat teot oikeudessaJalkaan ammuttu mies kuoli lumihankeen Nakkilassa – käräjäoikeus hylkäsi tappo- ja heitteillepanosyytteetOliko Ylöjärven murhamysteeri täydellinen rikos? Nainen vapautui syytteestä, mutta murha ei vanhene koskaan
OikeudenkäynnitHenkirikoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • Eilen21:11
    Kanada

    Ensihoitajat löysivät kellarista nääntyneen "kuusivuotiaan" – totuus oli vielä hirveämpi

  • Eilen16:08
    Anneli Auer

    Auerin puolustus: Miksi pullantuoksuinen perheenäiti muuttuisi lyhyeksi ajaksi kauheaksi seksuaalirikolliseksi? – MTV seurasi

  • Eilen14:59
    Korkein oikeus

    Korkein oikeus: Karfeille ei valituslupaa

  • Eilen14:04
    Kuolemantapaukset

    Isättä jääneen lapsen suru itketti Kalasataman kuolemantapauksesta syytettyäkin

  • Eilen12:15
    Anneli Auer

    Auer paljastaa, millaisia väitteitä lasten kertomuksissa oli: "Pippelistä raahattiin ja paiskottiin seiniin"