Kuluttajaneuvoja kertoo: Tällaisia ovat kuluttajien oudoimmat valitukset
Kuluttajaneuvoja kuulee työpäivänsä aikana jos jonkinlaista valitusta. Asiakkaan ongelma saattaa koskea hevoskauppaa, ulkomaanmatkaa tai ihan mitä tahansa siltä väliltä. Joulun jälkeen kuluttajaneuvojan pitävät kiireisenä etenkin epäselvyydet joululahjojen vaihto- ja palautusoikeudessa.
− Hyvin tyypillistä on, että ihmiset kuvittelevat, että he voivat palauttaa mitä vaan, kertoo kuluttajaneuvoja Hilkka Peltomäki.
Hänen mukaansa moni luulee, että kaikilla tuotteilla on automaattisesti palautusoikeus, vaikka sen myöntäminen on jokaisen kauppiaan itse päätettävissä. Eri asia on, jos tuote on viallinen, tai jos myyjä on myynyt väärän tuotteen.
− Vaihto- tai palautusoikeus on hyvää asiakaspalvelua, ei pakollista, Peltomäki sanoo.
Hameen malli on muuttunut, minua on petetty
Peltomäki kertoo esimerkin hänelle soittaneesta, erittäin tuohtuneesta naisasiakkaasta, joka oli monen vuoden aikana ostanut samasta kaupasta useamman samanlaisen hameen. Koska merkki ja malli olivat asiakkaalle tuttuja, hän osti hameen sovittamatta. Kotona hän kuitenkin huomasi, että hameen malli oli hieman muuttunut.
Nainen marssi takaisin kauppaan palauttaakseen hameen, mutta pettymyksekseen hän ei saanutkaan rahojaan takaisin, vaan hänelle tarjottiin lahjakorttia. Nainen otti vihaisena yhteyttä kuluttajaneuvojaan ja kuvitteli, että tämä olisi hänen kanssaan asiasta samaa mieltä.
− Itse asiassa kaupan ei olisi tarvinnut tarjota edes lahjakorttia. Jos myyjä olisi vakuuttanut asiakkaalle hameen olevan tismalleen samanlainen kuin edellisen vuoden malli, hänen olisi pitänyt antaa siitä rahat takaisin, mutta tässä tilanteessa vastuu ostoksesta oli asiakkaalla.
Kondomit jäivät kadoksiin
Peltomäki toivoisi, että kuluttajat harkitsisivat ostoksiaan vähän tarkemmin. Etenkin nettikauppojen kanssa kannattaisi olla varovainen. Hän muistelee pettynyttä asiakasta, joka oli tilannut jostakin epämääräisestä ulkomaalaisesta nettikaupasta lajitelman erittäin edullisia kondomeja. Tilaus ei kuitenkaan koskaan saapunut, ja asiakas toivoi saavansa apua kuluttajaneuvonnasta.
− Emme mekään kaikkia ongelmia pysty ratkaisemaan, Peltomäki huokaa.
Seksikauppojen tuotteet ovat tuottaneet muitakin valituksia.
− Eräs mies soitti ja kertoi epäilevänsä, että hänen hankkimissaan geisha-kuulissa oli jotakin vikaa, sillä hänen tyttöystävänsä ei suostunut käyttämään niitä. Joskus kollegalleni on tullut myös valituksia seksipalveluista, Peltomäki luettelee ja kertoo että joskus kahvipöydässä on vitsailtu, että pitäisiköhän vähän tehdä tuotetestauksia.
Sekin nimittäin kuuluu kuluttajaneuvojan työhön.
Studio55.fi/Elina Rantalainen
Uusimmat
-
00:02
Juhlinta yltynyt monin paikoin levottomaksi: Poliisi alkanut tyhjentää puistoja – MTV Uutiset seuraa päättäjäisviikonlopun juhlintaa
-
22:46
Helsingissä roihuaa kaksi isoa tulipaloa: Suuri määrä kalustoa sammutustöissä
-
22:16
Lähde: Jarmo Kekäläinen palkkasi kohuvalmentajan
-
22:16
Tällä rivillä olisi voittanut loton 3 000 000 euron potin: Ensi viikolla potti kohoaa 4 000 000 euroon
-
22:04
Sofi Oksanen muistelee lämmöllä Kaija Saariahoa: "Hän oli huikea esikuva nuorille taiteilijoille"
-
21:57
Vastoinkäymiset päihittivät Sebastien Ogierin, mestarikuski paljasti ulosajonsa syyn – "Oli liian myöhäistä"
-
21:48
Biden allekirjoittanut velkakattoa koskevan lain: "Vältimme taloudellisen romahduksen"
-
21:43
Real Madrid näytti floppihankinnalle ovea
-
21:43
Laulujoutsenen järjestämä "ratsia" pysäytti Reijon mökkimatkan – lintuharrastaja äimistyi "liikennepoliisista": "En ole moista ennen nähnyt"
-
21:37
Esapekka Lappi kuittasi tallimääräyskysymyksen nasevasti, karut olosuhteet löivät ällikällä – "Ei pystynyt käsittämään"
-
21:16
Max Verstappen ylivoimaisesti paalupaikalle – Charles Leclerciltä täysi sukellus
-
21:14
Venäjän armeijaan yhdistettyjä Z-symboleja ilmestyi Hietaniemen puihin Helsingissä – "Järkyttävä mielenilmaus"
-
21:13
Hongkongissa otettu kiinni useita Tiananmenin verilöylyn muistopäivän takia: "Kumouksellista käytöstä"
-
21:09
Sebastien Ogierilla painajaismainen päivä – tähtikuski sai nuhtelut toiminnastaan
-
20:35
Ukrainalainen komentaja: Venäjän "mittavat tappiot" Bahmutin lähistöllä jatkuvat – MTV seuraa sotaa
-
20:29
Yhdysvaltalaiskonservatiivien läpi ajamalla lailla yllättävä seuraus: Raamattu kiellettiin utahilaiskouluissa, perusteluna "vulgaarisuus ja väkivalta"
-
20:28
Paulus, 27, haki Love Islandiin siskonsa innoittamana – näin hän ajattelee ohjelman mukana tulevasta näkyvyydestä: "Jos nyt jotakin hölmöä sattuu tekemään..."
-
20:17
Onko tässä paras tapa sitoa kengännauhat? Lääkärin videosta somehitti – "Ei koskaan löysty"
-
20:14
Esapekka Lapilta tärkeää tiimityötä, Sebastien Ogier ajoi ulos – näin Sardinian MM-rallin lauantai eteni
-
20:11
Erdogan vannoi virkavalansa – aukeaako Ruotsin Nato-solmu vihdoin?
-
Lataa lisää