Helsingin hovioikeudessa alkoi tänään oikeudenkäynti kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd) homoseksuaaleja koskevista kirjoituksista. Räsästä syytetään kolmesta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Syytteissä on kyse Räsäsen kirjoituksista ja lausunnoista.
Käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet maaliskuussa 2022, mutta syyttäjät valittivat tuomiosta. Syyttäjät vaativat Räsäselle 120 päiväsakon suuruista rangaistusta. Räsänen kiistää syytteet.
Yksi syytteistä koskee Räsäsen pamflettia homosuhteista, joka julkaistiin lähes 20 vuotta sitten Suomen Luther-säätiön sivuilla. Toinen syyte tuli Räsäsen tviitistä vuodelta 2019 ja kolmas Ylen radio-ohjelmassa samana vuonna kerrotuista lausunnoista homoseksuaaleista.
Sekä Räsäsen että syyttäjän mukaan oikeudenkäynnissä on isosti kyse sananvapaudesta.
– Tässä on ehdottomasti ytimeltään kyse sananvapaudesta. Siitä, että saa ilmaista sen mihin uskoo ja mikä on oma vakaumus ja omat mielipiteet. Tietenkin tässä on kirjaimellisesti kyse Raamattuun uskovan kristityn sananvapaudesta, mutta väitän, että tällä päätöksellä on vaikutuksensa paljon laajemmin, koska sananvapautta tarvitaan kaikkialla. Tässä on kysymys myös siitä, mitä esimerkiksi media saa julkaista, minkälaista keskustelua, näkökulmia ja erilaisia mielipiteitä, Päivi Räsänen sanoo MTV Uutisille.
– Tässä määritellään missä kulkevat sananvapauden rajat. Kuinka pitkälle uskonnon ja sananvapauden varjolla voidaan mennä ja kuinka loukkaavia ilmaisuja saadaan käyttää ennen kuin niistä tulee rangaistavia, valtionsyyttäjä toteaa.
