Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päivi Räsänen järkyttyi – sai syytteet kiihottamisesta kansanryhmää vastaan: "Kyse on uskonnon- ja sananvapaudesta"

1:05Päivi Räsänen sai syytteet kiihottamisesta kansanryhmää vastaan – kommentoi nyt itse tapaustaVideo: Päivi Räsänen kommentoi itse tapausta.
Julkaistu 29.04.2021 14:02(Päivitetty 29.04.2021 17:12)

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Valtakunnansyyttäjä on nostanut syytteen kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan kolmesta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Räsänen katsoo ettei ole syyllistynyt syytteissä mainittuihin rikoksiin.

Räsänen kertoo saaneensa puhelimitse tiedon syytteen nostamisesta.

– Päätös oli yllättävä, jopa järkyttävä. En katso syyllistyneeni minkään ihmisryhmän uhkaamiseen, panetteluun tai solvaamiseen. Näissä kaikissa on kysymys Raamatun opetuksista avioliitosta ja sukupuolisuudesta, kirjoittaa Räsänen medialle suunnatussa tiedotteessaan. 

Syytteet koskevat Räsäsen kirjoituksia, joissa hänen epäillään halventaneen homoseksuaaleja.

Räsänen väitti tekstissään muun muassa, että homoseksuaalisuus on tieteellisesti todistettu psykoseksuaalisen kehityksen häiriö. 

Lue syytteistä lisää: Kansanedustaja Päivi Räsäselle ja Luther-säätiön Juhana Pohjolalle syytteet kiihottamisesta kansanryhmää vastaan

"En katso halventaneeni homoseksuaaleja"

Räsäsen mukaan hänen antamissaan lausunnoissa ja niitä seuranneissa syytteissä on kyse siitä, saako Suomessa pitää esillä vakaumusta, joka pohjautuu Raamatun ja kristillisten kirkkojen perinteisiin opetuksiin.  

– En katso millään tavoin halventaneeni homoseksuaaleja, joiden ihmisarvoa ja ihmisoikeuksia olen toistuvasti kertonut kunnioittavani ja puolustavani. Raamatun opetus on kuitenkin siinä selkeä, että avioliitto on miehen ja naisen välinen ja että homoseksuaalisuuden harjoittaminen on Jumalan tahdon vastaista, Räsänen toteaa. 

Mahdollinen tuomio kiihottamisrikoksesta voi Räsäsen mukaan olla jopa kaksi vuotta vankeutta tai sakkorangaistus.  

Hänen mukaansa mahdollista tuomiota suurempi ongelma on "sensuuri" joka velvoittaisi hänet poistamaan sosiaalisen median päivitykset tai asettaisi julkaisukiellon kirjoitukselle.  

– Mikäli tätä oikeuden päätöstä ei noudattaisi, se johtaisi kovenevaan uhkasakkokierteeseen. Samalla tällainen tuomio avaisi pään vastaavien julkaisujen kiellolle ja uhkan modernista kirjaroviosta, Räsänen toteaa. 

– On myös huomattava, että niin pamfletin kuin Stiller-ohjelman kohdalla poliisin mukaan esitutkintaa ei olisi edes tarvinnut käynnistää eikä epäillä rikosta, Räsänen jatkaa. 

Räsänen: Kyse on uskonnon- ja sananvapaudesta

Räsäsen kertoo poliisin todenneen päätöksessään näin: "Mikäli esimerkiksi joidenkin Raamatussa esitettyjen näkemysten katsottaisiin sellaisenaan täyttävän kiihottamisrikoksen tunnusmerkistön, olisi myös Raamatun levittäminen tai saatavilla pitäminen lähtökohtaisesti kiihottamisrikoksena rangaistava." 

Tämän vuoksi Räsäsen mukaan asiassa on kyse uskonnon- ja sananvapaudesta. 

– Lähden kuitenkin oikeuteen rauhallisin ja rohkein mielin luottaen siihen, että Suomi on oikeusvaltio, jossa kunnioitetaan perustuslakiin ja kansainvälisiin sopimuksiin perustuvia ihmisoikeuksia, sanan- ja uskonnonvapautta. Kristilliseen uskoon perustuva vakaumus on enemmän kuin mielipide, Räsänen sanoo.  

– Varhaiset kristityt pysyivät vakaumuksessaan leijonien luolassa, miksi en siis minä käräjäsalissa. En peräänny siitä, mitä kirjoitin, enkä pyydä anteeksi apostoli Paavalin opetuksia. Olen valmis puolustamaan sanan- ja uskonnonvapautta niin pitkälle kuin on tarve, Räsänen jatkaa.

Räsänen muistuttaa tiedotteensa lopussa toivovansa, ettei Valtakunnansyyttäjään kohdisteta loukkaavaa palauteryöppyä, jota tämä on kertonut aiemmin saaneensa jutun tiimoilta. 

Lisää aiheesta:

Päivi Räsänen ei peräänny kirjoituksistaan: "Raamatun sana ei muutu"Räsänen kommentoi tuoretta hovioikeuden ratkaisua – "Allekirjoitan edelleen sen mitä olen sanonut"Päivi Räsänen saapui luottavaisin mielin hovioikeuteen: Syytetään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan – kansanedustaja kiistää syytteetMTV oikeudessa: Syyttäjän mukaan Päivi Räsänen solvasi homoseksuaaleja, puolustus kritisoi syyttäjää – "Rikoskynnys ei ylity" Kansanedustaja Päivi Räsäselle ja Luther-säätiön Juhana Pohjolalle syytteet kiihottamisesta kansanryhmää vastaanKansanedustaja Päivi Räsänen oli poliisikuulusteluissa neljä tuntia: "Keskityttiin kristillisen uskon käsitteisiin"
Päivi RäsänenRikosepäilytRikosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Päivi Räsänen
  • 30.10.14:56
    Korkein oikeus

    Päivi Räsänen ei peräänny kirjoituksistaan: "Raamatun sana ei muutu"

  • 30.10.11:11
    Korkein oikeus

    Päivi Räsänen: "Pamfletti on sisällöltään vanhentunut" – näin hän perustelee kirjoituksiaan homoseksuaaleista

  • 18.10.13:49
    Politiikka

    Holokaustin kiistämisen kieltävä laki voisi osua Israelin tukijoihin – Päivi Räsänen pohtii oman rinnakkaisesityksen tekemistä

  • 12.7.16:10
    Politiikka

    Keskustan varapuheenjohtaja torjuu monilapsisten perheiden lapsilisien leikkaamisen

  • 3.6.18:07
    Pride

    Stubbille Pride-tyrmäys eduskunnasta: "Huonoa harkintaa"