Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kristillisdemokraatit tukee kokoomuksen epäluottamuslausetta

Julkaistu 13.10.2020 14:31

MTV UUTISET – STT

Kristillisdemokraattien mielestä vastuu on koko hallituksella, ei ainoastaan ministeri Krista Kiurulla.

Kristillisdemokraattien eduskuntaryhmä tukee kokoomuksen epäluottamuslausetta. Kristillisdemokraattien mielestä epäselvä tiedottaminen on syönyt luottamusta viranomaisten antamiin koronaohjeisiin eikä esimerkiksi suojamaskien käyttö ole lisääntynyt toivotulla tavalla. Kansalaisten on vaikea luottaa suosituksiin, joita keväällä hallitus piti tarpeettomina, katsoo kristillisdemokraatit.

Kokoomus kertoi aiemmin, että kokoomus esittää epäluottamusta perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurulle (sd). Kristillisdemokraattien eduskuntaryhmä tukee epäluottamuslausetta, mutta muistuttaa, että vastuu on koko hallituksella, ei ainoastaan ministeri Kiurulla.

– Suurimmat ongelmat ovat olleet epäselvässä ja virheellisessä viestinnässä. Tuoreet tiedot siitä, että STM keväällä ohjeisti THL:ää olemaan informoimatta kasvosuojainten käytöstä, ovat vakavia, kristillisdemokraatit sanoo tiedotteessaan.

KD lisää, että suojamaskien käytön vaikeutta liioiteltiin ja niiden hyödyllisyyttä vähäteltiin Suomessa kevään epidemia-aallon aikaan, vaikka monissa muissa maissa maskit olivat aktiivisesti käytössä ja jopa pakollisia yleisillä paikoilla ja liikennevälineissä.

Lisää aiheesta:

Eduskunta äänestää tänään Krista Kiurun luottamuksesta
Krista Kiuru kommentoi maskeista syntynyttä äläkkää A-studiossa: Poikkeusolot syynä sille, miksi THL:n tiedotusta rajoitettiin
Keskustan Kurvinen odottaa ministeri Kiurulta "selkiytystä" tehdyistä maskiratkaisuista
Marinin ja Orpon raju vääntö jatkuu, pääministeri vaatii katetta kokoomuksen väitteisiin – "Ministeri Kiurulla on hallituspuolueiden luottamus"
Eeva Lehtimäki maskikohusta: Marin on joutunut siivoamaan Kiurun jälkiä – "Suomalaiset eivät hallituksen mielestä osaa laittaa kuminauhoja korvien taakse"
Erityisesti tähän kommenttiin Kokoomus vetoaa ministeri Kiurun epäluottamuslauseessa: "On näkemyksiä, jotka eivät ole vain tieteellisiä"
PolitiikkaSuomen Kristillisdemokraatit (KD)HallitusKrista KiuruKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 06:03
    Kirkko

    Kari Kanalalle murskatappio kirkkoherranvaalissa

  • Eilen22:50
    Eduskunta

    Hallitus esittää kovia muutoksia toimeentulotukeen – sotevaliokunnalta linjaus

  • Eilen16:13
    Kuolemantapaukset

    Esko Seppänen on kuollut

  • Eilen13:56
    Sote

    Sotelaeista vääntö sunnuntainakin – hallitus esittää tylyä muutosta toimeentulotukeen

  • Eilen10:29
    Hongkong

    Kiina uhkaili länsimedioita Hongkongin tulipalouutisoinnista – lähes 160 kuoli, näin karmealta palopaikalla näyttää nyt