Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Erityisesti tähän kommenttiin Kokoomus vetoaa ministeri Kiurun epäluottamuslauseessa: "On näkemyksiä, jotka eivät ole vain tieteellisiä"

1:27Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen vihjailee politiikalla olleen näppinsä pelissä kasvomaskeihin liityvissä päätöksissä keväällä:"Tämä tuntui jo toukokuussa erikoiselta" Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen vihjailee politiikalla olleen näppinsä pelissä kasvomaskeihin liityvissä päätöksissä keväällä: "Tämä tuntui jo toukokuussa erikoiselta"
Julkaistu 09.10.2020 17:21

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Kokoomus esitti tänään epäluottamuslausetta perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurulle keväisen maskiviestinnän ja poliittisten motiivien vuoksi.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen perusteli asiaa erityisesti Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen pääjohtaja Markku Tervahaudan kommenteilla.

– Parasta olisi, ettemme joudu kuulemaan virastojen pääjohtajilta selityksiä niin kuin 15. toukokuuta (THL:n Markku) Tervahaudalta, että ”minulla on se käsitys, että tässä liikkuu herkkyyksiä, jotka eivät liity itse epidemian hoitoon vaan ovat muuten yhteiskunnallisia. Asia voi olla jollain tavalla esimerkiksi politisoitunut. On näkemyksiä, jotka eivät ole vain tieteellisiä”, Mykkänen siteerasi.

Tervahauta kommentoi asiaa silloin Ylen Sannikka-ohjelmassa.

Kokoomus ei ole Mykkäsen mukaan käynyt neuvotteluita muiden puolueiden kanssa asiasta.

Lue myös: Näin hallitus ja viranomaiset käänsivät kelkkansa maskien suhteen

Kokoomus esittää epäluottamusta perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurulle: "Perusteet maskiasiassa ovat olleet poliittisia"

Lisää aiheesta:

Lasten pelottelu oli Pöllöraadille liikaa: "Vaikuttaa, että Krista Kiurun tarkoitus pyhittää keinot"Keskustan Kurvinen odottaa ministeri Kiurulta "selkiytystä" tehdyistä maskiratkaisuistaTHL:n pääjohtaja Tervahauta selventää IS:lle keväisiä maskipuheitaan, harmittelee tiedefaktojen sivuuttamista: "Se siirtyi ikään kuin poliitikkojen väliseksi debatoinniksi"THL:n johtaja maskikohusta HS:lle: "Minua ei ole painostettu poliittisesti olemaan ilmaisematta asiantuntijanäkemystäni"Krista Kiurun pitkä perjantai: Sote vei yöunet, ravintola-ala syytti rääkkäämisestä ja oppositio vaati eroa – mutta päivä sai onnellisen lopunEeva Lehtimäki maskikohusta: Marin on joutunut siivoamaan Kiurun jälkiä – "Suomalaiset eivät hallituksen mielestä osaa laittaa kuminauhoja korvien taakse"
Krista KiuruKokoomusPolitiikkaKasvomaskitKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Krista Kiuru
  • Eilen17:50
    Eduskunta

    Onko Krista Kiuru tullut uniisi? Kansanedustajat vastaavat

  • ma16:37
    Sote

    "Hölynpölyä", vastaa Krista Kiuru syytöksiin työpaikkakiusaamisesta – syyttää hallitusta kokousten maratonkestosta

  • ma12:07
    Perussuomalaiset

    Kansanedustajalta hurja purkaus Krista Kiurulle: "Enkä varmasti toivota pikaista paranemista"

  • 7.12.22:50
    Politiikka

    Hallitus esittää kovia muutoksia toimeentulotukeen – sotevaliokunnalta linjaus

  • 4.12.16:15
    Politiikka

    Tunteet kuumenivat eduskunnassa – Kaisa Juuso ja Krista Kiuru haukkuivat toisensa