Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kristiina Mäkelän valmentajalta mykistävä arvio suomalaisen suorituksesta

3:17Kristiina Mäkelä loikki MM-kisojen finaaliin:"Tein sen mitä parhaimmillaan osaan"Kristiina Mäkelä kommentoi karsintahyppyjään ja kertoi ajatuksistaan finaaliin.Lehtikuva
Julkaistu 03.10.2019 18:53
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen
Toimittajan kuva

Jukka Lohva, Doha

jukka.lohva@mtv.fi

Kristiina Mäkelän valmentaja Tuomas Sallinen arvioi, että suomalaistähti veti Dohan MM-kisoissa kolmiloikan karsinnassa toisella yrityksellään pidemmälle kuin koskaan – se lähti vain lankun takaa.

LUE MYÖS: Kristiina Mäkelä loikki MM-finaaliin! Huippuonnistuminen heti kättelyssä

Mäkelä avasi pelin tuloksella 14,26, joka jäi karsinnassa hänen parhaakseen. Suomalainen oli karsinnassa lopulta kuudes ja selviytyi lauantaiseen MM-finaaliin.

– Huh! Se on ehkä paras summaus. Minulla ei ole oikeastaan mitään sanottavaa – tein sen, mitä parhaiten osaan ja pistin kaiken peliin. Tällä kertaa se vei minut finaaliin, ja se on ehkä parasta, Mäkelä iloitsi MTV Urheilulle.

Mäkelältä nähtiin teknisesti varsin erimoisia loikkia. 14,26-metrisen avausvedon jälkeen toinen yritys kantoi 14,10:een ja kolmas, väkinäisimmältä näyttänyt 14,06:een.

– Ekassa hypyssä juoksu vähän karkasi, mistä puhuin ennen kisojakin. Minun pitäisi saada juoksu paremmin kasaan. Vaikka se pikkuisen karkasi, olen tottunut rämpimään sieltä ne loikat, niin se vei noin pitkälle.

– Seuraava hyppy oli valmentajan mukaan elämäni pisin hyppy, mutta se jäi vain lankun taakse. Siinä juoksu tuli loppuun asti nätisti, mutta merkki oli kai väärässä kohdassa.

LUE MYÖS: "Voi ei" – Kristiina Mäkelä lähetti terveisensä seitsenottelun keskeyttäneelle Maria Huntingtonille

Mäkelän ennätys on helmikuulta hallikaudelta oleva 14,38. Kun askel osuu, Mäkelällä on siis MM-kisoissa paukkuja vetää hyvinkin pitkälle.

Suomalainen summasi nyt tehneensä pikkuvirheitä.

– Niin kuin Tuomas sanoi, tuollainen hyppy sallii vielä pieniä virheitä, mutta jos haluaa pidemmälle, ei noita saa tehdä enää. Toivottavasti tästä jää hyvä muistijälki, niin että finaalissa voi hypätä pitkälle, Mäkelä kertoi ja totesi, että piikkihyppy häneltä vielä puuttuu.

Karsinnan pisimmästä suorituksesta vastasi 14,42 venyttänyt Jamaikan Shanieka Ricketts.

Lisää aiheesta:

Kristiina Mäkelä loikkasi uuden ennätyksen Lempäälässä: "Ei ollut mitään odotuksia!""Tuntuu aivan hemmetin hyvältä" – Suomi sai uuden 85 metrin keihäsmiehenKristiina Mäkelän finaalipettymys alkoi paljastua hyvissä ajoin – "Suorastaan romahti ennen ponnistusta"Kristiina Mäkelä lupaavassa iskussa MM-finaaliin – "Jos sattuu hullu päivä..."Tunnetta! Kristiina Mäkelältä hurja kirkaisu Ylelle MM-finaalipaikan varmistuttuaMM-mitalin karkaaminen ei häirinnyt Mäkelää – "Ihan mahtavaa"
MM-yleisurheiluKristiina MäkeläYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-yleisurheilu
  • 3.10.10:25
    Yleisurheilu

    Suomalaispettymys MM-kisoissa – "Olisi ollut mitali otettavissa"

  • 23.9.08:40
    Yleisurheilu

    MM-Tokiossa jysähti ennätys – Suomi jäi osattomaksi

  • 22.9.18:01
    Yleisurheilu

    MM-yleisurheilussa säväyttänyt pikkuvaltio ilakoi – presidentiltä huima lupaus kansalle

  • 22.9.13:09
    Yleisurheilu

    Supertähden vaimolta raju purkaus MM-kiekkokaaoksesta – sääntömuutosta vaaditaan: "Liian vaarallista"

  • 22.9.07:02
    Wilma Murto

    Kommentti: Kumpi oli pahempi MM-floppi, Wilma Murto vai Oliver Helander?