Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kreikan saarelaiset vahvoilla rauhannobelisteiksi – myös Trumpia ja Snowdenia ehdotettu

Yhdysvaltaisnäyttelijä Susan Sarandon siivosi pakolaisten pelastusliivejä Kreikan Lesboksen saarelta joulukuussa 2015. Häntä pidetään yhtenä mahdollisuutena Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi.
Yhdysvaltaisnäyttelijä Susan Sarandon siivosi pakolaisten pelastusliivejä Kreikan Lesboksen saarelta joulukuussa 2015. Häntä pidetään yhtenä mahdollisuutena Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 23.09.2016 10:53

MTV UUTISET – STT

Maailman katseet kohdistuvat kahden viikon kuluttua jälleen Osloon, kun Nobel-komitea julkistaa rauhanpalkinnon saajan. 

Jos vedonlyöjien kertoimia on uskominen, palkinto annetaan meren yli tulleiden pakolaisten auttamisesta Kreikassa. Vahvoilla ovat myös Kolumbian sisällissodan päättäneen rahansopimuksen osapuolet sekä vähäosaisien puolesta puhunut paavi Franciscus.

Viisihenkisellä Nobel-komitealla on riittänyt valinnanvaraa, sillä ehdokkaita on nimetty peräti 376. Parin vuoden takainen ennätys rikkoutui liki sadalla ehdokkuudella. 

Ehdotetuista palkinnonsaajista 228 on yksityishenkilöitä ja 148 järjestöjä. Muuta Norjan Nobel-säätiö ei ehdokkuuksista sitten paljastakaan seuraaviin 50 vuoteen. 

Säännöt eivät estä spekulointia ja vedonlyöntiä palkinnonsaajasta, sillä ehdokkaan nimeämiseen oikeutetut tahot – kuten kansanedustajat, yliopistojen professorit ja aiemmat nobelistit – saavat kertoa, ketä ovat ehdottaneet.

Snowden ja Trump myös ehdolla

Kreikan pakolaisauttajien puolesta palkinnon saattaisi vastaanottaa esimerkiksi 85-vuotias Emilia Kamvisi, josta otettu kuva syyrialainen pakolaislapsi sylissä levisi kaikkialle maailmaan. Tai monia hukkumasta pelastanut kalastaja Stratis Valamios sekä Lesboksen saarella avustustöissä toiminut amerikkalainen elokuvatähti Susan Sarandon.  

Nobel-komitea osaa yllättää. Se ei esimerkiksi valinnut viime vuonna selvänä ennakkosuosikkina ollutta Saksan liittokansleria Angela Merkeliä. Ehkä nyt on hänen vuoronsa, sillä Merkel on edelleen ennakkosuosikkien joukossa. 

Kolumbian presidentin Juan Manuel Santosin ja Farc-sissiliikkeen johtajan Timoleon Jimenezin palkitseminen olisi puolestaan perinteinen tunnustus rauhansopimukselle. Samalla Nobel-komitea tulisi nostaneeksi esiin Norjan aktiivisen roolin sopimuksen välittäjänä. 

Poliittisesti paljon tulenarempi olisi tietovuotaja Edward Snowdenin valinta. Ja kyllä: joku on ehdottanut myös Donald Trumpia.  

MTV Uutisten 35-vuotispäivänä muistettiin presidentti Martti Ahtisaaren saamaa Nobelin rauhanpalkintoa:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Trump jäänee taas ilman Nobelin rauhanpalkintoa: Tässä ovat kärkiehdokkaatKenelle Nobelin rauhanpalkinto? Veikkailu käy kuumana ja mahdollisia nimiä useitaPaavi Franciscus, Simon Kofe, Greta Thunberg, WHO – kenelle Nobelin rauhanpalkinto tänä vuonna? Ehdokkaiden nimeäminen päättyiNobel-palkintoviikko alkaa ja saajat julkistetaan: Voittaako vankeusrangaistustaan kärsivä oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi rauhanpalkinnon?Ilmastoaktivisti Greta Thunbergia veikataan Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi – olisi kaikkien aikojen nuorin palkinnonsaajaNobelin rauhanpalkinnon saajaksi lähes ennätysmäärä ehdokkaita – listalla bloggarista Trumpiin ja Putiniin
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle

  • Eilen19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan