Jalkapallon MM-kisojen viides kisapäivä ja alkulohkon ensimmäinen ottelukierros huipentuu tänä iltana Brasilian ja Serbian kohtaamiseen.
LUE MYÖS: Katso tätä, Fifa-pomo – ministerit tekivät tärkeän ja häpeilemättömän eleen MM-katsomossa
LUE MYÖS: MM-kisojen ikisuosikki Saksa romahti jo kuilun partaalle – ex-tähdet laukovat tylyä tekstiä maajoukkueesta: "Tämä on totuus, katkera totuus"
Ottelun aattona kohistiin siitä, että Brasilia olisi vakoillut Serbian harjoituksia lennokin avulla. Serbian päävalmentaja Dragan Stojkovic kuitenkin kumoaa huhut.
– En usko, että he vakoilivat meitä. Miksi he niin tekisivät? He ovat jalkapallon suurvalta. Sanoisin tuon olevan misinformaatiota.
– Ja vaikka he olisivatkin käyttäneet lennokkia, en tiedä, mitä he olisivat nähneet; eivät ainakaan mitään erityistä.
Brasilia on yksi kisojen suurimmista suosikeista, ja joukkueesta löytyy perinteiseen tapaan valtava määrä hyökkäyspään taitoa.
Tite on nimennyt joukkueeseensa yhdeksän hyökkäyspään pelaajaa. Heistä kirkkaimpana tähtenä tuikkii Neymar, joka voi nousta Qatarissa Brasilian maajoukkueen kaikkien aikojen kovimmaksi maalintekijäksi. 30-vuotias Neymar on vain kahden maalin päässä Pelén ennätyksestä (75 maalia).
Serbia ei kuitenkaan lähde otteluun nöyristelemään.
– Brasilia on mahtava joukkue, yksi maailman parhaista. Nähdäkseni heillä on käsissään kultainen sukupolvi, ja odotan ottelusta vaikeaa. Se kuitenkin alkaa 0–0:sta, ja meillä on mahdollisuus voittoon. Emme pelkää ketään, emme edes Brasiliaa, Stojkovic sanoi.
