Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kouvolassa 30 asteen raja rikki – tänään luvassa tukalampaa

3:07Torstai 27.6. Lämmin viikonloppu hetkellisestä sateesta huolimattaLämmin viikonloppu hetkellisestä sateesta huolimatta.
Julkaistu 27.06.2024 19:03
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

STT

Torstaina meni 30 asteen raja rikki Kouvolan Utin lentopoluntien mittauspisteellä.

Perjantaina sää saattaa muuttua tätäkin päivää kuumemmaksi, kertoo MTV:n meteorologi Jenna Salminen.

– Tänään (torstaina) mitattiin yli 30 asteen lukemia Kouvolan Utissa ja Kouvolan Utin lentopoluntien mittauspisteillä. 

Salminen kertoo, että perjantaina saattaa olla jopa tukalan kuumaa, vaikka taivaalla voikin olla hieman enemmän pilvisyyttä kuin tänään. 

Myös pieniä paikallisia vesisateita saattaa Salmisen mukaan tulla.

– Pienien paikallissateiden mahdollisuus on Pohjois-Karjalassa, Oulussa ja ehkä Länsi-Lapissa, Salminen kertoo, mutta lisää sateiden olevan hyvin nopeasti ohimeneviä. 

STT:n mukaan tukalan helteen varoitus on annettu perjantaiksi peräti 15:een Manner-Suomen maakuntaan. Lisäksi Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa ja Lapin eteläosissa on hellevaroitus.

Sade häätää helteet

Lauantaiksi sää muuttuu jotakuinkin täysin. Puoliltaöin tai viimeistään aamuyöllä lauantaina saapuu lännestä säärintama, johon liittyy kuurosadealue sekä ukkosta.

Saderintama etenee lauantaina itään, mutta ennen sen saapumista voivat lämpömittarit vielä kivuta maan itäosassa lähelle 30:tä astetta. Rintama etenee siten, että lännessä sää alkaa jo lauantaina iltapäivällä poutaantua. Lämpö jää kuitenkin siellä noin 20 asteeseen.

Sunnuntain odotetaan olevan melko poutainen. Korkeimmillaan lämpötila noussee noin 23:een asteeseen maan etelä- ja itäosissa. Yksittäisiä sadekuuroja saattaa vielä tulla paikoin.

Vaikka lauantaina ropisee suuressa osassa Suomea vettä, maa on kuuman jakson jäljiltä siinä määrin kuivaa, että sunnuntainakin on ennakkotietojen mukaan voimassa maastopalovaroitus muualla paitsi Lapissa, Kainuussa ja Koillismaalla.

Lue lisää: Hellejaksot ovat terveysriski etenkin lapsille ja iäkkäille – lämmön pääsy asuntoon kannattaa estää

Lisää aiheesta:

Lämpötila painui miinukselle viime yönä lähes koko maassa: "Tuulilaseja varmasti jouduttu skrappailemaan"Katso päivän jyrinäennuste – lämpömittari kipuaa jopa 32 asteeseen, salamat sinkoilevatJopa 30 astetta: Keski-Euroopan porotus saavuttaa Suomen perjantaina, varoitus voimakkaasta UV-säteilystä – katso tästä ennuste paikkakunnallesiHelleraja meni rikki Kokemäellä! Sunnuntaillekin luvassa lämpöä, mutta alkuviikosta sadekuurot piiskaavat SuomeaMegahelle palasi kahdeksi päiväksi, viikonloppuna lämpötilat romahtavat – "30 astetta rikkoutuu tänään ja huomenna"Tänään jo lähes 29 astetta, salamat räiskivät etelässä – Pohjois-Lappiin jopa lunta ja räntää viikonloppuna
SääKesäHelleKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen15:13
    Lumi

    Pian on vaarallisen liukasta – etelässä sen sijaan ikuinen syksy

  • 6.12.09:55
    Itsenäisyysjuhla

    Lähes koko Suomi juhlii märässä harmaassa: Sitten tulee lumiyllätys

  • 6.12.06:01
    Talvi

    Kaipaatko piristystä harmauteen? Pekka Pouta listaa plussatalven hyvät puolet

  • 5.12.13:01
    Pekka Pouta

    Pekka Pouta etelän talvesta: "En pidättäisi henkeä"

  • 4.12.12:11
    Talvi

    Uusi jouluennuste paljastaa, missä lumiraja kulkee – Pekka Pouta: "Kyllä ihme voi aina tapahtua"