Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koulutyttö nousi bussista ja jäi hetken päästä rekan alle – useita silminnäkijöitä: "Tämä onnettomuus vaikuttaa laajalle"

Kartalle merkitty onnettomuusristeys poliisilta saatujen tietojen mukaan.
Kartalle merkitty onnettomuusristeys poliisilta saatujen tietojen mukaan.Google
Julkaistu 21.12.2017 15:46
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Lapinlahdella rekan alle jääneen koulutytön läheiset ovat saaneet ilmoituksen tytön kuolemasta.

Onnettomuus tapahtui Nerkoossa, viisi kilometriä Lapinlahden taajamasta pohjoiseen. Paikalla oli 80 kilometrin nopeusrajoitus.

Poliisin tilannekeskuksesta kerrotaan, että tapahtumapaikan tutkinta on saatu valmiiksi, ja seuraavaksi edessä ovat todistajien puhuttamiset. Näitä onkin useita, sillä rekka-auton lisäksi paikalla oli useita ihmisiä kuljettanut linja-auto.

– Tyttö oli jäänyt linja-autosta pois, ja jäänyt tiellä rekan alle hetki sen jälkeen, tilannekeskuksesta kerrotaan.

Poliisi ei tässä vaiheessa halua tarkemmin kertoa uhrin iästä tai kotipaikkakunnasta. Tapahtumia selvitetään ja katsotaan, tehdäänkö tapahtuneesta rikosilmoitus.

– Aika tarkkaan on tapahtumien kulku tiedossa, tilannekeskuksesta kerrotaan.

Koska henkinen huolto on tarpeen onnettomuuden eri osapuolille, poliisi harkitsee vielä tulevien kuulemisten aikaa. Sosiaalihuolto on mukana kriisiavussa.

– Tämä on sellainen onnettomuus, joka uhrin iän vuoksi vaikuttaa laajalle, tilannekeskuksesta arvioidaan. 

Lisää aiheesta:

10-vuotias lapsi jäi lumitöissä olleen traktorin alle ja kuoli – Kauniaisissa suruliputus tänäänEspoossa tapahtunut vakava liikenneonnettomuus – alakouluikäinen lapsi jäi kuorma-auton alle suojatiellä ja kuoliBussi ja pieni polkupyöräilijä kolaroivat suojatiellä Tampereella – 10-vuotias sairaalassa vakavasti loukkaantuneena jo lähes viikonMTV Kuopiossa: Kokenut bussikuski hiljentyi turman jälkeen – "Tämä on painajainen, enemmänkin"Poliisi: Siilitien turmassa loukkaantui kolme jalankulkijaa ja kuljettaja – onnettomuuden syynä ehkä sairaskohtaus"Ruumisauto tuli vastaan" – Suojaamaton tasoristeys on pelottanut paikallisia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • 17:05
    OP

    OP:n palveluissa häiriöitä

  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden