Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koululaisten upea taidekaappi – harmaa jakokaappi koki muodonmuutoksen

2:13Sähkökaappi muuttuu katutaiteeksi lasten käsissä
Julkaistu 01.11.2016 22:45
Toimittajan kuva

Kitta Kohonen

kitta.kohonen@mtv.fi

Katutaide näkyy nyt usein eri tavoin - myös sähköjakokaapeissa. Seurasimme miten Snellmanin ala-asteen oppilaiden taidekaappi syntyi Helsingissä. 

Pienet taiteilijat ovat varustautuneet maaliroiskeiden varalta. Taiteilija Ines Sederholm jakaa lapsille tusseja ja maaleja. Papereille on etukäteen luonnosteltu, mitä tuleman pitää. 

– Sanottiin, että pitää tehdä ainakin yksi tikka, kertoo 7-vuotias Sylvia.

taidekaappi kaksi
7-vuotias Sylvia pääsi ensimmäisenä taiteilemaan jakokaappiin.

– Minäkin olin ensin tekemässä tikkaa, mutta se tuli vähän pingviininlaiseksi, pohtii myös 7-vuotias Amelia.

jakokaappi ryhmäkuvaKoululaisten taidonnäyte.

Tikka-innostusta selittää se, että kaappi sijaitsee Helsingissä Tikka-korttelissa.

Katutaide innostaa

– Tämä on sydämen asia, että lasten taidetta näkyisi kaduilla. Me olemme niin onnellisia, että tämä projekti lähti käyntiin, sanoo Punavuoriseuran jäsen Titta Leikkari katsoessaan lasten maalauspuuhia. 

– Joku näki jostakin, että tällaisia taidekaappeja on olemassa. Haaveilimme tästä Punavuoriseurassa vuosia ja nyt on ilmeisesti aika kypsä. Näitähän syntyy kuin sieniä sateella, ja me olemme yksi toimija muiden joukossa.

jakokaappiTitta Leikkari on innoissaan lasten taidekaapista.

Helen Sähköverkko Oy omistaa osan helsinkiläisistä jakokaapeista ja sponsoroi tätä projektia varten puhdistus- ja maalausaineet.

Kaikkiaan Punavuoriseura on ottanut maalattavaksi kymmenen jakokaappia.

– Tämä on eri taitelijoiden ja asukkaiden yhteistyöhanke. Esimerkiksi tuossa Pelikaani-korttelissa asukkaat ovat olleet mukana putsaamassa kaappeja, Leikkari kertoo.

Jakokaapeille taidepolku

Taitelija Ines Sederholm kertoo suostuneensa projektiin heti.

– Minuun otettiin yhteyttä Punavuoriseurasta ja oli vain pakko suostua, sillä lasten kanssa on mahtava tehdä töitä, Sederholm hymyilee leveästi.

Ines SederholmTaiteilija Ines Sederholmin mukaan on tärkeää, että taide tuodaan lähelle ihmisiä.

Sederholm on tehnyt useampia taidekaappeja ja seinämaalauksia eli muraaleja.

– Minusta on tärkeää, että taide tuodaan lähelle ihmistä, että sitä ei ole vain museoissa ja instituuteissa.

irisTällainen siitä tuli. Tekijät ovat tyytyväisiä.

Taitelija ohjaa ja kannustaa lapsia. Kahden maalauskerran ja syysloman jälkeen taidekaappi on marraskuun alussa valmis.

– Tadaa, iloiset maalarit huudahtavat kaapin ympärillä.

Taidekaappi tulee Snellmanin ala-asteen suojelukseen. Punavuoriseura tulee puolestaan myöhemmin järjestämään taidepolun kaikille kymmenelle jakokaapille.

Jääkö innostus näihin kymmeneen kaappiin?

– Olen ihan varma, että tämä jatkuu. Koko Punavuori tehdään valmiiksi, kaupunginosa-aktiivi Titta Leikkari naurahtaa.

Lisää aiheesta:

Katutaide kerää arvostusta Helsingissä, Ronja Iso-Heiko haaveilee graffitien tekemisestä: "Tasa-arvoinen tapa tehdä oma jälki kaupunkitilaan"Taide karkasi gallerioista kerrostaloihin – muraalibuumi näkyy pääkaupunkiseudullaHelsinkiläisen Jennin kasvot ikuistettiin kerrostalon seinään, säilyvät näkyvillä jopa 20 vuotta – "Mies sulattelee vielä, että hän näkee 34-metrisen vaimon makuuhuoneen ikkunasta"Amos Rex -museon ensimmäinen vieras Unto Liimatainen saapui avajaisiin Oulusta asti, pääsi virallisesti avaamaan museon – "Tämä on todella iso asia itselle"Väriloisto palasi sabotaasin jälkeen Helsingin pisimpiin portaisiin – apuna myös koululaisia: "Nämä ovat kaikkien raput"Suomalaiset haluavat lisää katutaidetta – "Meillä on niin paljon harmaata seinää"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen19:03
    Sää

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia