Yksityinen kuljettajaa erotettiin koulukyytitehtävästä sen jälkeen, kun hänet oli nähty halaamassa omia lapsiaan, brittilehti The Telegraph uutisoi.
Tony Kemp erotettiin tehtävästään kuuden päivän ajaksi, kun hänet oli nähty suukottamassa ja halaamassa kahta nuorta lasta koulun ulkopuolella.
Kuski kertoo, että North Yorkshiren aluehallinnosta oltiin oltu häneen yhteydessä viime viikon torstaina. Kempille kerrottiin, että hänen piti lopettaa koulukyytien ajaminen välittömästi.
Miestä vastaan oli tehty syytös, mutta asiasta ei voitu kertoa hänelle enempää. Syytöspuhelun jälkeisenä päivänä hän kuitenkin kuuli, että Pohjois-Yorkshiressa levisi huhu, jonka mukaan joku oli nähnyt hänet suukottamassa ja halaamassa kahta tyttöä Pickerin Junior Schoolin edustalla.
Kemp itse epäilee jonkun innokkaan ihmisen nähneen tapahtuman, tulkinneen sen väärin ja ottaneen yhteyttä viranomaisiin.
Myöhemmin hänet otettiin takaisin tehtäväänsä virallisen haastattelun jälkeen.
– Kuljetan lapsia kouluun pääasiassa lähikylistä, mutta en halannut tai suukottanut heitä, vaan omia 9- ja 11-vuotiaita tyttäriäni. Heidän äitinsä vie heidät kouluun joka aamu heidän kotoaan Maltonista, Kemp kommentoi.
– Ikävä kyllä olemme eronneet ja asun eri paikassa, mutta tytöt odottavat aina minun näkemistäni ja juoksevat halaamaan ja suukottamaan, kun saavun autolla.
