Koulubussi ja pakettiauto ovat kolaroineet rajusti alkuiltapäivästä Nurmijärvellä. Keski-Uudenmaan pelastuslaitokselta varoitetaan työmaaliikenteeseen lähtijöitä huonosta kelistä.
Liikenneviraston tieliikennekeskuksen mukaan ajokeli on huono Uudenmaan, Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan maakunnissa.
Ilmatieteen laitoksen mukaan maan etelä- ja keskiosiin on saapunut Baltiasta lumi- ja räntäsadealue. Päivystävä meteorologi Tuomo Bergman arvioi STT:lle aiemmin tänään, että lunta sataa 5–10 senttiä.
– Tämä on enemmän tasaisempi sadealue, ei ryöpsähdä muutamassa tunnissa kymmentä senttiä lunta, Bergman arvioi.
Päivän aikana on sattunut selvästi tavallista enemmän liikenneonnettomuuksia.
Nurmijärvellä Hynnänkorventiellä kunnan keskustasta itään pakettiauto ja koululaisia kuljettanut linja-auto ajoivat kolarin kello puoli kahden jälkeen iltapäivällä. Linja-auto oli vaarassa kaatua ojaan, mutta kaikki 25 oppilasta saatiin ulos ja heille tilattiin toinen bussi.
– Pakettiauto luisui bussin päälle sohjoisella ja lumisella tiellä, ja tärsky oli aikamoinen, palomestari Tommi Luhtaniemi kuvailee.
Luhtaniemi kertoo, että onnettomuudessa oli aineksia pahempaankin, mutta linja-autokuskin esimerkillinen toiminta pelasti loukkaantumisilta.

