Lapset osaavat löytää iloa pienistä, arkisista asioista. Varsinkin silloin, kun elämä on sairauden takia mennyt mullin mallin, eikä perheen arkiaskareisiin voi osallistua totutulla tavalla.
Ensi sunnuntaina koittaa suuri päivä 5-vuotiaalle Nooalle; Hän pääsee vihdoin ruokakauppaan kuukausien odottamisen jälkeen. Kesällä todetun leukemian vuoksi pojan on varottava kaikenlaisia infektioita.
– Tähän saakka Nooa on joutunut odottamaan kauppareissun ajan ulkona tai kotona. Kun äiti kertoi, että pieni Nooa haaveilee siitä, että pääsisi äidin kanssa kauppaan ja saisi maksaa äidin ostokset, tiesimme, että tämän me voimme toteuttaa, kertoo Mikkelin Ristiinan K-marketin kauppias Eleonoora Karlsson-Seppänen.
Ovet avautuvat vaikka vain yhdelle pikkuasiakkaalle
Karlsson-Seppänen oli jo aiemmin ihaillut porilaisen kollegan samanlaista tempausta. Myös Nooa-pojan äiti oli uutiset Porin tapahtumasta ja toivoi paikallisessa Facebook-ryhmässä samanlaista tempausta Mikkelin seudulle.
– Minä sitten vastasin, että jos tällainen pieni, näppärä K-market voi iloa jollekin tuottaa, niin mukana ollaan. Nyt sunnuntaina ainakin tämä Nooa-poika on tulossa meille käymään. Muitakin eristyslapsia mahtuu tietenkin vielä myös mukaan!
Kauppiasta ei kuitenkaan haittaa sekään, vaikka Nooa jäisi ainoaksi asiakkaaksi.
– Ei ollenkaan, ei tietenkään! Yhdenkin lapsen ilahduttaminen suo meille mieheni kanssa niin paljon iloa. Avaamme tietysti ovet yhdellekin, Karlsson-Seppänen sanoo liikutusta äänessään.

