Psykiatrian erikoislääkäri pitää tärkeänä, että mahdolliset sivuvaikutukset käydään potilaan kanssa läpi heti hoidon alusta lähtien.
Viikon putkeen valvonut Janne hakeutui yleislääkärin vastaanotolle. Moninaisista kotikonsteista huolimatta uni ei ollut tullut, ja olo oli ahdistunut, jopa aggressiivinen.
Syynä oli Hortonin neuralgiaan eli sarjoittaiseen päänsärkyyn määrätty kortisonilääke, kortikosteroidi Prednisolon, jonka Janne oli aloittanut juuri seitsemän päivää aiemmin. Yleislääkäri otti sydänfilmin ja passitti Jannen päivystykseen, jossa mitään huolestuttavaa ei löytynyt. Potilas lähetettiin kotiin antihistamiinireseptin kanssa.
Ahdistus ja unettomuus sivuoireineen jatkuivat niin kauan kuin Prednisolon-kuuria kesti.
Lue myös: Kesä, joka muutti kaiken – Eemeli Peltosen puoliso kertoo MTV:lle, mitä tapahtui ennen kansanedustajan kuolemaa
– 80 milligrammaa Prednisolonia päivässä aiheuttaa kokemukseni mukaan tosi kovaa ahdistusta ja aggressiivisuutta, ja mielialan vaihtelut ovat aivan selkeät. Saattaa olla niin, että lähdet pirteänä kotoa, tai sitten mielessä on synkkiä tekoja, Janne kuvailee.
Kukaan terveydenhoidossa ei kuitenkaan varoittanut Jannea vaaroista tai tarjonnut keskusteluapua.
STT ei kerro Jannen koko nimeä, koska kyse on yksityishenkilön terveystiedoista. Hänen henkilöllisyytensä on toimituksen tiedossa, ja toimitus on nähnyt lääkereseptit.