Lähes maailmanlaajuisesti eri maihin levinneen koronaviruksen vaikutukset tuntuvat jo F1-sarjan ja tallien toiminnassa.
Epidemian merkittävin seuraus on toistaiseksi Kiinan osakilpailun siirtäminen. Myös Hanoissa järjestettävän Vietnamin GP:n kohtalo on tällä hetkellä kysymysmerkki. Kaupungissa on jo rajoitettu liikkumista ja suurten yleisötapahtumien järjestämistä.
Tallien sisällä koronavirus on aiheuttanut eriasteisia toimenpiteitä.
Brittitalli McLaren on The Guardianin mukaan evännyt kaikilta hiljattain Kiinassa oleskelleilta henkilöiltä pääsyn tallin tiloihin Barcelonan testeissä.
Tiloihin ei pääse, jos on viettänyt aikaansa Kiinassa edellisten 14 päivän aikana.
– Aiomme tarkkailla tilannetta. Emme tekisi mitään, mikä saattaisi työntekijämme alttiiksi, enkä usko myöskään, että F1 tekisi sitä, McLarenin toimitusjohtaja Zak Brown totesi.
La Gazzetta dello Sportin mukaan myös Ferrarilla on ryhdytty ehkäisemään viruksen leviämistä. Ferrarin tehtaat sijaitsevat Torinon kupeessa Maranellossa, joka on sijainniltaan lähes keskellä EU:n alueen suurinta viruspesäkettä.
Maranellon museo on italialaislehden mukaan suljettu ja tehdaskierrokset on peruttu. Lisäksi Ferrari on jäädyttänyt lähes kaikki työntekijöidensä työmatkat toistaiseksi.

