Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronarokotukset aloitettu myös Tampereella, Turussa, Oulussa ja Kuopiossa – "Rokotuspaikalle muodostui jopa jono"

Lehtikuva
Julkaistu 28.12.2020 19:09

MTV UUTISET - STT

Pirkanmaan, Varsinais-Suomen, Pohjois-Pohjanmaan sekä Pohjois-Savon sairaanhoitopiireissä aloitettiin maanantaina koronarokotukset.

Esimerkiksi Turun ja Oulun yliopistollisissa sairaaloissa ensimmäinen rokote-erä riittää molemmissa noin tuhannen ihmisen rokottamiseen.

–  Rokotukset ovat käynnistyneet hyvin, ja joulunpyhistä ja lomista huolimatta henkilökunta on ollut tietoinen rokotteen saamisen mahdollisuudesta, kertoi Oulun yliopistollisen sairaalan hallintoylilääkäri Terhi Nevala tiedotteessa.

–   Rokotuspaikalle muodostui jopa jono, mikä kertoo siitä, että asia koetaan meillä tärkeäksi,, Nevala totesi.

LK 28.12.2020 Tampere koronarokotus koronarokote korona
Erikoislääkäri Mervi Mendiluce sai ensimmäisen rokotteen Pirkanmaan koronarokotusten alkaessa Taysin koronarokotuspisteessä Tampereella.Lehtikuva

Turun, Oulun ja Kuopion yliopistollisissa sairaaloissa rokotukset annetaan ensimmäisenä koronapotilaita hoitavalle henkilöstölle, joka työskentelee esimerkiksi teho-osastolla tai koronapotilaiden vuodeosastoilla.

Lue myös: Koronarokotteella voi olla hyvin harvinainen sivuvaikutus – näin se ilmenee: "Allerginen reaktio tulee noin yhdelle sadastatuhannesta"

Tampereen yliopistollinen sairaala puolestaan kertoi maanantaina Twitterissä, että kaksi ensimmäistä rokotettavaa olivat lääkäri ja hoitaja.

–  Hyvin positiivinen ja odottava kanta meillä on koronarokotetta kohtaan. Uskon, että suurin osa henkilöstöstä suhtautuu myönteisesti rokotteeseen ja haluaa sen ottaa, sanoi palvelukeskusjohtaja Olavi Airaksinen Kuopion yliopistollisesta sairaalasta tiedotteessa.

Myös Helsingin kaupunki aloitti rokotukset maanantaina, kaupunki kertoi tiedotteessaan.Suomen ensimmäiset koronarokotteet pistettiin sunnuntaina Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin työntekijöille.

Lue myös: He saivat Suomen ensimmäiset koronarokotukset! Näin HUSin kuusi työntekijää sai piikin virusta vastaan

Noin 5  000 voidaan rokottaa aluksi

Ensimmäinen erä Pfizerin ja Biontechin kehittämiä Comirnaty-koronarokotteita saapui Suomeen lauantaina. Niitä toimitettiin yhteensä 9  750 annosta, mikä riittää 4  875 ihmisen rokottamiseen.

Ensimmäisen rokotteen jälkeen pitää ottaa vielä niin sanottu vahvistusrokote.Rokotteet jaetaan Suomen viidelle sairaanhoidon erityisvastuualueelle ja niiden yliopistosairaaloille.

Yliopistosairaaloita on Helsingissä, Turussa, Tampereella, Kuopiossa ja Oulussa. Rokotteet jaetaan alueille niiden koon mukaan, ja eniten niitä jäi Helsinkiin.Rokote suojaa erittäin hyvin koronaviruksen aiheuttamalta covid-19-taudilta. Vielä ei ole varmuutta siitä, kuinka hyvin se suojaa tartunnan levittämiseltä ja saamiselta.

Tämänhetkisen tiedon mukaan Suomeen saatu rokote tehoaa myös hiljattain havaittuun koronaviruksen uuteen muunnokseen.

Lue myös: Ruotsi aloitti koronarokotukset – ensimmäisenä vuorossa ollut 91-vuotias Gun-Britt: "Ei tuntunut miltään"

Lisää aiheesta:

Lapissa rokotettu suhteessa jopa kolme kertaa enemmän ihmisiä kuin Etelä-Pohjanmaalla – näin THL selittää suuria alueellisia erojaKoronarokotukset aloitetaan tänään myös Tampereella, Turussa, Oulussa ja Kuopiossa – ensimmäisellä erällä rokotetaan lähes viisi tuhatta ihmistä"Valoa tunnelin päässä" – rokotettu sairaanhoitaja stressasi vievänsä viruksen kotiinsa kuluttavan koronavuoden aikanaSuomen ensimmäiset koronarokotukset pistettiin Helsingissä – katso videolta, miten kaikki tapahtui suorassa lähetyksessäEnsimmäiset koronavirusrokotteet saapuivat Suomeen – tämä ensimmäisestä erästä tiedetäänRokotteet tulevat Suomeen tuhannen annoksen "pizzalaatikoissa" – näin HUS aikoo järjestää mahdollisesti ennen vuodenvaihdetta alkavat koronarokotukset
KoronarokotusKoronavirusTampereTurkuOuluKuopioKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti