Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
8:46Tältä näyttävät isoimmat erot Suomen ja Ruotsin välillä – katso maiden koronastrategioiden tärkeimmät keinot
Julkaistu 31.08.2020 08:17

Krista Rastamo

krista.rastamo@mtv.fi

Maan vaikea koronatilanne on uuvuttanut ruotsalaiset hoitajat, kirjoittaa Aftonbladet. Lehden mukaan Ruotsissa pelätäänkin nyt hoitohenkilökunnan massairtisanomisia. 

Kymmenet hoitohenkilökuntaan kuuluvat ihmiset ovat eronneet viime kuukausien aikana työstään koronatilanteen aiheuttaman tyytymättömyyden ja työuupumuksen vuoksi. 

Yksi erohakemuksensa jättäneistä hoitajista on Karoliinisen instituutin sairaalassa Solnassa työskentelevä 36-vuotias Sara Nordin.

– Ihmiset ovat itkuisia ja uupuneita. Emme ole valmiita jälleen venymään, jos uusi aalto tulee, Nordin sanoo.

Tulossa iso eroaalto?

Hoitajien ammattiyhdistysliikkeen mukaan hoitajat ovat tyytymättömiä työoloihinsa ja tuntevat, ettei johto arvosta heitä. Ammattiliiton mukaan odotettavissa onkin iso eroaalto.

Solnan Karoliinisessa instituutissa, missä on hoidettu eniten koronapotilaita Ruotsissa, jo yli 30 hoitohenkilökunnan jäsentä on eronnut muutamassa kuukaudessa. Yksi heistä on juuri Sara Nordin, joka on työskennellyt sairaalassa 16 vuotta.

– Ratkaisu tuntuu hyvältä, mutta tulen kaipaamaan hoitotyötä. Korona on todennäköisesti saanut monet meistä arvioimaan uudelleen elämäämme. Sitä, että ihmisen on ajateltava ensisijaisesti itseään, omaa terveyttään ja perhettään, hän sanoo.

Aftonbladetin mukaan syyt hoitajien eroamisiin ovat erilaiset, mutta taustalla on koronakriisin aiheuttama rankka puolivuotiskausi. Kriisisopimuksen nojalla hoitajilla on voitu teettää jopa 48-tuntisia viikkoja, joskun työtunteja on ollut enemmänkin.

Koronakevät näännytti hoitajat, eroaalto uhkaa Ruotsia – 16 työvuoden jälkeen eroava Sara: "Emme ole valmiita jälleen venymään, ihmisten ajateltava ensin itseään"

Koronatilanne on myös korostanut tyytymättömyyttä työoloihin ja tunnetta siitä, ettei työnjohto ymmärrä tilannetta eikä kuuntele hoitajia. Hoitajat tuntevat, etteivät jaksa enää, jos koronan toinen aalto iskee.

– Olemme ihan loppu ja tarvitsemme aikaa toipumiseen, Nordin sanoo.

Lisää aiheesta:

Liki 90 prosenttia hoitajista on pohtinut alanvaihtoa: "Työnantajan että valtiovallan on syytä oikeasti tarkkaan miettiä" – miten turvataan Suomen terveydenhuolto? Koronaepidemian eturintamassa arviolta 25 000 suomalaista – joulunpyhiä odotetaan kauhunsekaisin tunnelmin: "Olemme saaneet paljon huolestuneita ja itkuisia puheluita"Korona on ajanut hoitajat jaksamisen äärirajoille, päivätyö muuttui osalla kolmivuorotyöksi: "Alanvaihtohalukkuus on lisääntynyt"Video paljastaa koronahoitajien sietämättömän tilanteen Ruotsissa – uupumuksen partaalla olevat hoitajilta vetoomus suositukset unohtaneelle kansalle: "Pysykää kotona!"Suomalaistaustainen Max sairaanhoitajana Ruotsissa, kertoo arjestaan koronan keskellä – "Koronapositiivisten luo mennään vain lääkkeitä antamaan"Koronakriisi vei hoitajilta lomia ja ajoi "pakkotyöhön" – Ruotsi tuplasi palkat, nyt Suomenkin hoitajille vaaditaan koronalisää: "Vaarallisesta työstä täytyy maksaa kunnon korvaus"
KoronavirusRuotsiTerveydenhuoltoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella