Korkein oikeus (KKO) on tuominnut Uber-kuljettajan luvattoman taksiliikenteen harjoittamisesta sakkoon ja menettämään valtiolle rikoksella saamansa hyödyn. KKO piti hovioikeuden tuomitseman sakkorangaistuksen ennallaan, mutta alensi valtiolle tuomitun rikoshyödyn määrää 2 800 eurosta 2 100 euroon. KKO katsoi, että miehen Uberilta saamistaan palkkioista on vähennettävä kuljetuksista aiheutuneet polttoaine- ja huoltokulut. Muilta osin aiempaa hovioikeuden tuomiota ei muutettu.
Mies on tuomittu luvattoman taksiliikenteen harjoittamisesta myös käräjäoikeudessa.
Kyseessä on ensimmäinen korkeimman oikeuden ratkaisema Uber-kuskia koskeva asia.
Hovi linjasi kyydit laittomiksi käräjäoikeuden tavoin
Hovioikeus tuomitsi miehen viime syksynä 20 päiväsakkoon sekä menettämään valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä 2 800 euroa. Hovioikeus totesi tällöin, että kuljetuksista saadut ansiotulot määrätään menetettäviksi kokonaan vähentämättä esimerkiksi polttoainekustannuksia. Mies oli ajanut Uberia vuonna 2015 noin kuukauden ajan.
Hovioikeus katsoi käräjäoikeuden tavoin, että kyse oli ammattimaisesta henkilöiden kuljettamisesta ja taksilupaa edellyttäneestä toiminnasta. Sen mukaan taksiliikennelaissa taksilupaa edellyttävä ammattimainen toiminta oli määritetty Uber-kuljetusten kannalta riittävän täsmällisesti.
Hovioikeus vahvisti syksyllä myös toisen Uber-kuskin tuomion. Mies tuomittiin 25 päiväsakkoon ja maksamaan 12 250 euron palkkionsa valtiolle. Hän oli ajanut Uberia kolmen ja puolen kuukauden ajan. Myös hän on hakenut valituslupaa korkeimmalta oikeudelta. Lupahakemuksen käsittely on vielä kesken.
