Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Korisliigan jumbo ei putoakaan sarjasta – joukkuemäärää saatetaan nostaa

Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 05.11.2020 20:55

MTV URHEILU – STT

Suomen Koripalloliitto on tehnyt tuoreen linjauksen miesten Korisliigan tämän kauden sarjajärjestelmään. Korisliigan viimeiselle sijalle jäänyt seura ei putoakaan liigasta sarjaporrasta alemmas.

Koripalloliiton liittohallitus päätti asiasta Korisliigan seurakokouksen esityksen pohjalta.

Aiemman sarjamääräyksen mukaan alemman jatkosarjan viimeiselle sijalle sijoittuneen joukkueen piti pudota miesten 1. divisioona A:han. Koripalloliiton puheenjohtajan Timo Elon mukaan tuoreella päätöksellä haluttiin taata seurojen elinvoimaisuus.

–  Seurakentällä on ollut kosolti haasteita ratkottavana ja on jatkossakin. Halusimme poistaa yhtälöstä pelon putoamisesta urheilullisin perustein, Elo sanoi tiedotteessa.

Muiden sarjojen määräyksiin ei esitetty muutoksia. Korisliiga saattaa laajentua 13 joukkueen sarjaksi kaudelle 2021–22, sillä 1. divisioona A:n voittajajoukkueella on oikeus hakea Korisliigan sarjalisenssiä.

–  Ensi kauden sarjajärjestelmän osalta emme ole vielä tehneet lopullista päätöstä, mutta nykyinen järjestelmä on mahdollista pelata myös 13 joukkueella, liiton kilpailujohtaja Tom Westerholm valaisi.

Tällä kaudella Korisliigan joukkueet jakautuvat 22 kierroksen perussarjan jälkeen ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Niissä jokainen joukkue pelaa 10 ottelua. Pudotuspeleihin selviää kuusi joukkuetta ylemmästä ja kaksi joukkuetta alemmasta jatkosarjasta.

Lisää aiheesta:

Nyt se on varmaa: Mestikseen uusi seura – Jokereilta lyhyt tiedote aikeistaanVeikkausliigaan merkittävä muutosIso päätös: SM-liiga aukeaa – karsinnat palaavatKaksi Mestis-kauden osallistujista puuttuu – Jääkiekkoliiton pomo taustoittaa tilannetta: "Ihan eri päätös"Korisliigaan merkittävä muutos: ottelumäärä vähenee tuntuvastiVeikkausliiga hyväksyi ison uudistuksen – sarjajärjestelmä muuttuu ensi kaudeksi
KoripalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Koripallo
  • Eilen13:08
    EM-koripallo

    EM-kisojen mestariluotsi taas sairaalaan – joutuu nyt leikkaukseen

  • ma17:19
    Susijengi

    Näin Susijengi saapui lentokentälle – aplodit raikuivat aulassa

  • ma17:09
    EM-koripallo

    Suomen maajoukkuetähti lyö löylyä: "Haetaan mitali MM-kisoista, niin ei tarvitse edes karsia olympialaisiin"

  • ma16:18
    EM-koripallo

    "Iso mies on itkenyt" – suomalaispomo liikuttui maajoukkueesta

  • ma14:57
    EM-koripallo

    Susijengin lento myöhässä – MTV Urheilun tiedot: Sairastapaus