Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Konsolit jäävät kotiin – NHL-seura kielsi videopelit vieraspelimatkoilla

1:20Sihvonen: Suomella ei yhtään NHL-supertähteä
Julkaistu 03.10.2018 10:11

Marko Leppänen - MTV SPORT

Vancouver Canucks tarttui konkreettisesti peliongelmaan ja kielsi videopelit vieraspelimatkoilla. 

Videolla MTV Sportin NHL-lähetys, jossa keskustellaan suomalaisista tähtipelaajista. 

Kun takavuosina pelaajat hilluivat yömyöhään baarissa, tätä nykyä huoneista kajastaa pelikonsolin valo, vaikka optimaalinen nukkumaanmenoaika on jo mennyt aikoja sitten. Vancouver Canucks löi touhulle stopin. 

LUE MYÖS: SM-liigaseurat ottavat tosissaan videopelaamisen vaarat: "Pelit voivat koukuttaa ja viedä mennessään"

Veteraanipuolustaja Michael De Zotto heitti Vancouver Sunin mukaan ensimmäisenä idea ilmoille harjoitusleirin aikana. Kapteeni Bo Horvat kertoi TSN 1040 -kanavalla, että pelaajat ovat päättäneet jättää konsolit kotiin vieraspelimatkoilla. 

– Kyllä, se on ehdottomasti kiellettyä pelimatkalla. Ei enää Fortniteä. On vain joukkueen ruokailuja, illallisia ja jätkien kanssa hengaamista. Me panimme sille lopun, Horvat sanoi. 

Horvatin mukaan pelaajat puhuivat keskenään asiasta. 

– Mielestäni vierasmatkoilla on parempaakin tekemistä, on sitten kyse jätkien kanssa oleskelusta huoneessa tai elokuviin menemisestä. On paljon siistejä kaupunkeja, Fortniten pelaaminen huoneessa on ajan tuhlausta. 

Horvat esitti myös toivomuksen, että pienet lapset ja heidän vanhemmat ottavat mallia Vancouverin pelaajista. 

– En pelaa, enkä koskaan aiokaan, Horvat tykitti. 

Lisää aiheesta:

Pelaajilta paljastuksia NHL-kuplan jopa "vankilamaisista" oloista, myös huumeet ja alkoholi läsnä – hotellin aulassa odotti pirullinen yllätys NHL:n seurapomo ei väheksy koronaviruksen luomaa uhkaa, suomalaispuolustaja ja muut pelaajat lähetettiin kotiin – "Terveys on paljon tärkeämpää"Näkökulma: Viinanläträämisen ja vastustajan telomisen synkkä liitto ajettu nurkkaan – äijäkiekko saattohoitoonPelaajien taikauskoiset tavat ihmetyttivät MM-studiossa – velkarahat piti jättää lattialle: "Matot ja taulut suorassa kotoa lähtiessä"Kova väite: Venäläistähdet kiskoivat valtavan määrän olutta baarissa voittopelin jälkeen – legenda letkautti: "Kuka ei juo, ei voita"Huonosti ajoitettu Fortnite-pelihetki aiheutti raivokohtauksen – tähtipelaaja teki kantansa selväksi baseballmailan kanssa
NHL:n suomalaisetNHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL:n suomalaiset
  • 07:59
    NHL

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • 07:37
    NHL

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa

  • Eilen21:57
    NHL

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • Eilen21:40
    NHL

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys

  • pe07:33
    NHL

    Mitä ihmettä? Teuvo Teräväiseltä todella erikoinen maali NHL:ssä – ilme kertoo kaiken