Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Konekiväärit ja kaikki: Sean Conneryn kuuluisaksi tekemä Aston Martin on palannut tuotantoon – hintalapusta tulee vain paha mieli

1:21Aston Martin julkaisee rajoitetun erän James Bondin klassikostaAston Martin julkaisee rajoitetun erän James Bondin klassikkoautosta.
Julkaistu 29.05.2020 12:04

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

James Bondin ikoninen työsuhdeauto lienee jokaisen pilailijan unelma.

On esiin ponnahtavaa keulakonekivääriä, savunheitintä ja öljysprinkleriä. Näillä eväillä naapurin näppärä takaspoileri kalpeneekin jo kivasti.

Ja hintakin on makeiden naurujen väärti, nimittäin hiukkasen yli kolme miljoonaa euroa. No, loppu onkin helppo arvata.

Kyse on tietenkin agentti 007:n hovihankkijan Aston Martinin DB5-mallista, jonka uskollisia jäljennöksiä brittien luksusmerkki parhaillaan valmistaa.

Lue myös: Autotalli kuin Bond-pahiksella tai Batmanilla: Aston Martin rakentaa asiakkailleen aivan uskomattomia autogallerioita

Tekeillä on 25 auton rajattu sarja, jonka tuotanto keskeytyi aiemmin keväällä koronapandemian vuoksi.

Nyt Aston Martin jatkaa kenties kaikkien aikojen kuuluisimman elokuva-auton rakentamista. Sorvin ääreen on palattu tiukkojen suojatoimien merkeissä, Car and Driver -sivusto kertoo.

Työntekijät kantavat kasvomaskeja, pitävät turvavälejä ja noudattavat asianmukaista hygieniaa. Ellei asiasta mitään tietäisi, voisi kuvitella, että eräs kissaansa rapsuttava arkkiroisto nauraa jossakin makeasti partaansa.

Paluu juurille

DB5:n myötä brittiläinen luksusmerkki palaa menestyksensä alkujuurille. Kultasormi-leffan myötä mallista tuli yhdessä ensi-illassa agentti 007:n tunnetuin työkalu.

Ja totta on, että Bondin virkaa hoitanut Sean Connery sai alleen viimeisen päälle varustellun laitteen.

Auton erikoisuuksiin kuuluivat muun muassa keulamaskin taakse sijoitellut konekiväärit, savunheitin, öljyä tielle suihkuttava sprinkleri ja vanteista ilmestyvät kumisilppurit.

Nyt tästä konnienkukistajasta rakennetaan uskollisia jäljennöksiä. Ulkoisesti ne ovat täysin esikuvansa kaltaisia, mutta hieman alkuperäistä laimeammilla lisämausteilla.

Lue myös: Ökyrikkaatkin ostavat autoja osamaksulla: Miltä kuulostaisi 30 000 e/kk neljän vuoden ajan ja viimeinen suurempi erä 2 miljoonaa?

Eivät ne esiin ponnahtavat Browningitkaan nyt ihan oikeita ole.

Yksi auto vie 4 500 työtuntia

Mutta ei tässä leikinasiasta ole kyse. Aikaa ja kaffetta Aston Martinin pajalla kuluu, sillä jokaisen yksilön rakentelu ottaa 4 500 tuntia.

Auton nippelimestarina on toiminut elokuvapiireissä tunnettu ja arvostettu Chris Corbould. Erikoistehosteistaan Oscar-palkinnon pokannut Corbould vastasi työryhmänsä kanssa lähes kaikkien agenttiauton lisävarusteiden suunnittelusta.

Leikkimielisten riemua lisännee se, että härpäkkeet toimivat myös kauko-ohjaimella. Tämä mahdollistaa niiden käytön ja ihailun auton ulkopuolelta.

Lähes koko sarja on jo etukäteen varattu sekä myyty. Ensimmäiset toimitukset alkavat kuluvan vuoden jälkipuoliskolla.

Onnellisia ovat, nämä oman elämänsä kultasormet.

Lue myös: James Bond ajaa seuraavassa leffassa sähköautolla – vaihtuuko kaviaarikin kvinoaan?

Lisää aiheesta:

Filmitähti sai eteensä niin hyvän pihvin, että lahjoitti kokille Jaguarinsa: "Valitse noista joku"Tom Hanks myy nyt autojaan yllättävän halvalla – eikä se ole ainut odottamaton asiaKuolleen supertähden kultainen kosketus: Ikonisen autoleffan Toyota Supra myytiin ennätyksellisellä summallaVaihtuvatko 007:n ravistetut martinit Jägermeistereihin? Peribrittiläiset urheiluautot pumpataan täyteen saksalaista tekniikkaa"To punish and enslave" – häijy Mustang Saleen S281 Extreme ei ole mikään tavallinen poliisiautoJames Bond ajaa seuraavassa leffassa sähköautolla – vaihtuuko kaviaarikin kvinoaan?
AutotKlassikkoautotUrheiluautotAston MartinJames BondLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen14:16
    Ruotsi

    Suomalaisen matkanjärjestäjän bussi suistui tieltä Ruotsissa – kymmenen sairaalaan

  • Eilen12:15
    Liikenneturvallisuus

    Autoilija! Älä anna talvimyräkän yllättää, vaan toimi näin

  • pe19:28
    Liikenneturvallisuus

    Kun rekankuljettaja Tarutuuli näki pientareella savuavan auton, hän ei epäröinyt: "Totesin, että nyt on tosi kyseessä"

  • pe16:05
    Liikennevalvonta

    Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvon

  • pe09:32
    Katsastus

    Liikenteessä kymmeniä tuhansia laittomia henkilöautoja – ei kai omasi ole joukossa?