Leijonissa iso huomio keskittyy nyt siihen, että miten ykkösketju saataisiin lentoon. Kaiken keskellä unholaan meinaa jäädä se, että Leijonien pelistä näkyy tällä hetkellä erittäin lupaavia merkkejä, kirjoittaa kisoja paikan päältä seuraava MTV Urheilun toimittaja Ilari Savonen.
Mikä on Konsta Heleniuksen kohtalo? Miten Mikael Granlundista saataisiin parasta irti? Ketä lyödään Granlundin laidalle?
Tämä levy on soinut koko alkuviikon ajan Prahassa ja kotisohvilla.
Leijonien yksi kynnyskysymys on noussut tapetille, vaikka moni muu osa-alue on ollut vahvoilla kantimilla.
Leijonat paransi merkittävästi jo sunnuntain Iso-Britannia- ja maanantain Norja-peleihin Tshekki-taiston notkahduksen jälkeen. Leijonat oli Tshekkiä vastaan huono ensimmäisen ja toisen erän ajan.
Kun Suomi löysi peliinsä kiekollista malttia, suunta kääntyi jo Tshekkiä vastaan. Leijonat vain jatkoi tästä Britannia- ja Norja-myllytyksissä.
Leijonat on takonut tähän mennessä turnauksen kolmessa ottelussa 12 maalia. Se mikä meinaa hieman unohtua, on maalieron toinen lukema, eli päästettyjen osumien määrä.
Leijonilla se on tasan yksi (tilastoissa kaksi Tshekki-rankkaritappion jäljiltä).

