Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Räyhäämistä ja uhriutumista – Harri Ollin ulostulo ihmetyttää

0:25Harri Olli kyseenalaisti hiihtoliiton toiminnan – siteerasi Urho Kekkosta
Julkaistu 28.09.2016 19:39(Päivitetty 28.09.2016 19:43)
Toimittajan kuva

Ilari Isotalo

ilari.isotalo@mtv.fi

@IlariIsotalo

Mäkihyppääjä Harri Ollin tuore tempaus vaikuttaa kylmän laskelmoidulta ulostulolta.

Tämä on ensimmäinen ajatus Ollin keskiviikkoisesta lehdistötilaisuudesta. Paperilta viestinsä medialle lukenut Olli haukkui Hiihtoliiton lyttyyn ja ihmetteli tapaa, jolla hänen tekemistään on yritetty jopa mafiamaisesti estää.

Samalla esille nousi ukaasi Ollin urheilijasopimuksen katkaisemista. Mikäli mäkihyppääjä esiintyy vielä torstaina nettikasinon mainoksissa, tullaan sopimus purkamaan aiemmin jo useasti varoitetusta rikkeestä.

Räyhäämisen ja uhriutumisen ohella Ollin lehdistötilaisuudessa ei näyttänyt olevan nettiotsikkomateriaalia suurempaa pointtia. Se on sääli, sillä myös Hiihtoliiton tekemisestä löytyisi varmasti keskusteltavaa.

On esimerkiksi validi pointti keskustella siitä, kuinka paljon Veikkauksen kaltainen tukija saa vaikuttaa muiden sopimusten tekoon. Nyt keskustelu keskittyi lähinnä siihen, onko Olli vastuullinen ulkomaalaisen pelifirman Youtube-videolla esiintymisestä.

Ollin taustatiimin taktiikka paistaa kauas. Ei ole mikään salaisuus, että keskiverto urheiluseuraaja on helpompi saada koskettavan tarinan avulla urheilijan puolelle syyttämällä isoa ja kasvotonta tahoa. Hiihtoliitto on organisaatio, joka on helppo lytätä säännöistä, jotka eivät miellytä enää sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen.

Kun tarpeeksi syyttelee muita, alkaa myös julkinen mielipide muuttua kyynisemmäksi. Vaikka kuinka lainaisi Urho Kekkosta.

Nyt Ollin ulostulo herättää lähennä ihmetystä. Ulkopuoliselle mieleen jää vain tarina mäkihyppääjästä, joka on aikanaan allekirjoittanut sopimuksen Hiihtoliiton kanssa. Kun sitä ei voi useimpien yritysten jälkeen kiertää, on helpompaa haukkua vastataho kuin myöntää omat rikkeet.

Ilman konkretiaa raflaavakin on huutelu on pelkästään huutelua. Sillä saa julkisuutta, mutta ei paljoa sen enempää.

Lisää aiheesta:

Kommentti: MM-hiihtojen tapaus Hyvärinen kuitattiin hauskana häröilynä, mutta kävikö kenelläkään mielessä kuusinumeroinen hintalappu?Näkökulma: Jokeripomojen poterossa haisee tunkkaiselta – tulkaa pois sieltäNäkökulma: Ville Nieminen saattoi osoittaa pelisilmäänsä Hämeenlinnassa, mutta mitä tarkoittaa SM-liigan reagointi purkaukseen?Selänteen mielipiteen ei pitäisi yllättää ketäänKommentti: Onko Selänne itse nähnyt koko parodiavideota?Harri Olli ja Hiihtoliitto ilmiriidoissa – tästä on kyse
MäkihyppyHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • Eilen16:21
    Hiihtolajit

    Tähtihyppääjä lataa rajua tekstiä Norjan pukuhuijareista

  • ti18:40
    Kuolleet

    Mäkiviikon voittaja Horst Queck on kuollut

  • 24.9.20:09
    Urheilu

    Mäkihyppytähti: Ura ohi

  • 19.9.09:03
    Hiihtolajit

    Mäkihyppytähti huusi tuskasta

  • 23.8.14:39
    Yhdistetty

    Yhdistetyn tähtiurheilija vaihtaa lajia