Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Miksi Citroen potki pois ykköskuskinsa – ja oliko siinä järkeä?

0:39Incar-kamera: Kris Meeken raju ulosajo
Julkaistu 25.05.2018 15:09
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Citroenin rallitiimin antamat potkut Kris Meekelle tuntuivat ensi alkuun erittäin rajulta päätökseltä.

Videolla Meeken raju ulosajo viime viikonlopulta Portugalin MM-rallista.

LUE MYÖS: Romurallille loppu! Citroen potki Kris Meeken ulos

Citroen ilmoitti torstai-iltana, ettei Meeke aja enää tallissa. Syynä olivat rajut ulosajot, joista viimeisin tapahtui viime viikonloppuna Portugalin MM-rallissa. Tallipomo Pierre Budar arvioi kisan jälkeen, että Citroenin C3 WRC -auton suunnittelu todennäköisesti pelasti Meeken ja kartanlukija Paul Naglen hengen.

Meeke, 38, on ajanut suurimman osan ammattilaisurastaan PSA-konsernin väreissä. Vuodesta 2013 Citroenilla kilpailleen Meeken asema tallissa sementoitui pari vuotta sitten, jolloin ranskalaistiimi sorvasi pidemmän sopimuksen kuljettajan kanssa, ja lisäksi Meeke otti päävastuun tallin uuden WRC-auton testaustyöstä.

LUE MYÖS: Citroen-kuskin ulosajosta hurjaa tietoa – Tallipomo: Auton suunnittelu pelasti kuljettajakaksikon hengen


Tällä kaudella Meeken piti olla ainoa Citroen-kuljettaja, joka kilpailee jokaisessa MM-rallissa. Mutta toisin kävi, kenkää tuli.

Meeke on huippunopea kuljettaja, mutta viime vuosina kokeneelle kuljettajalle on sattunut myös lukuisia virheitä. Viime vuonna hän ei päässyt ajamaan Puolan MM-osakilpailussa, koska Citroen hyllytti hänet heikkojen tulosten vuoksi.

Tällä kaudelle Meeke nappasi yhden palkintokorokepaikan Meksikossa. Ruotsissa tuli keskeytys ja Korsikalla rytisi, kun kartturi Nagle luki väärän nuotin kuljettajalle. Portugali oli viimeinen niitti Meeken Citroen-uran jatkolle.

17.54294562Kris Meeken ja Citroenin tiet erkanivat.

Citroen jäi viime vuonna viimeiseksi valmistajien MM-sarjassa ja parhaillaankin tiimi pitää hallussaan jumbosijaa. Talli perusteli Meeken potkuja useilla onnettomuuksilla, joilla olisi voinut olla vakavia seuraamuksia. Perusteluissa on itua. Mutta totuus on se, että Citroen tarvitsee ykköskuljettajan, joka pystyy tasaisesti tekemään tulosta ja keräämään pisteitäMM-sarjaa varten. Meeke ei siinä onnistunut.

Täksi kaudeksi Citroen ei löydä huippukuljettajaa pois potkitun ykköspilottinsa tilalle. Talli kertoi tiedottavansa myöhemmin loppukauden kokoonpanostaan, mutta todennäköisesti keikkakuskina hommia Citroenille tehnyt Mads Östberg pääsee säännöllisesti C3 WRC:n puikkoihin. Sebastien Loeb on ajanut tällä kaudella kaksi osakilpailua Citroenilla ja on mukana vielä lokakuussa Kataloniassa, mutta näillä näkymin rallicrossiin keskittyvä konkari ei aja enempää MM-ralleja.

Vielä lopuksi…

Meeken potkuissa oli myös surkuhupaisia piirteitä. Meeke julkaisi torstai-iltana Facebookissa pitkän päivityksen, jossa hän kertoi odottavansa kahden viikon kuluttua ajettavaa Sardinian MM-rallia.

- On hienoa nauttia Citroen Racingin tallipäällikön Pierre Budarin tuesta. Hän on tukenut koko ajan minua ja Paulia, Meeke kirjoitti.

Vain kahdeksan minuuttia myöhemmin Citroenilta saapui tiedote Meeken sopimuksen päättymisestä. Ilmeisesti Meekellä ei ollut ennakkoon mitään käryä kohtalostaan.

Lisää aiheesta:

Raskas tunnustus Kalle Rovanperästä – Jari-Matti Latvala latasi vaatimuksenVoiko Toyotan rallitiimi vetää todellisen ässän hihastaan? – Latvala: "Ei huono idea"MM-rallissa jysähti isoja uutisia – tallipomolta täysin päinvastaista puhetta kuljettajastaanHyundain WRC-tallin kuskiruletista uutta tietoaKilpailu viimeisistä WRC-paikoista tiivistyy – Esapekka Lapin tilanne vahvistui entisestäänLöytyykö potkut saaneelle rallikuskille uusi työpaikka? – "Hän on kuin Jari-Matti Latvala"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • Eilen10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • Eilen08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • pe19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • pe12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"