Kommentti: Jos kokoonnumme yhä kauppakeskusjonoihin, meiltä saatetaan kieltää jopa lenkkeily
Media on täyttynyt huolestuttavista uutiskuvista, jotka tulevat Suomesta. Kuvissa jonotetaan kauppakeskukseen Helsingissä ja juhlitaan porukassa Levillä. Näitä yhteiskuvia ei pitäisi joutua näkemään.
Suomi on siirtynyt poikkeusoloihin. Hallitus on määrännyt meidät pysymään kotona ja välttämään tarpeettomia kohtaamisia. Poliisi valvoo sitä, etteivät suuret joukot kokoonnu yhteen.
Rajat ovat kiinni. Desinfiointiaine haisee. Lääkkeiden myyntiä rajoitetaan. Vessapaperia on vaikea löytää. Jatkuva pesu kuivattaa kädet.
Etätöissä pastaa kuluu, koululainen riehuu ja pinna palaa. Mummoa ei saa nähdä. Kavereilta peruuntuvat työt. Euroviisuja ei tule. Tyhjässä lounasruokalassa joku kauhoo leivitettyä kalaa lautaselle kertakäyttöhanskat kädessä. Haaveilu Huuhkajien EM-unelmasta jatkuu. Iltaisin ahdistaa.
Suomessa ja Euroopassa eletään arkea, jollaiseen harva on tottunut. Kuvat ihmisistä kauppakeskuksissa ja ravintoloissa osoittavat, miten vaikea tilanteen vakavuutta on hahmottaa. Ja ymmärtäähän sen.
Kaikkia koronavirus ei pelota ja moni haluaa tukea varsinkin pienyrittäjiä, joilla menee nyt surkeasti.
Kävin itsekin vielä viikonloppuna ravintolassa syömässä. En tiedä, oliko se fiksua. Vaikka ajatuksena olisi auttaa pulassa olevaa, turhat ihmiskontaktit tekevät rajoitustoimia tyhjäksi.
Ei hallitus vitsillä sano, että nyt ei ehkä ole järkevää järjestää kaikille lapsille yhteistä kouluruokailua. Perusoikeuksiin kajotaan vain, kun on pakko.
Suomi yrittää estää uhkakuvia toteutumasta
Koronavirus on useimmilla lievä, mutta osalla hengenvaarallinen. Jos tartutamme toisiamme vauhdilla, liian moni saattaa sairastua vakavasti samanaikaisesti. Silloin hoitajien ja lääkäreiden kädet sekä sairaalapaikat voivat loppua kesken. Pahimmassa tapauksessa joudutaan valitsemaan, ketä hoidetaan.
Suomi yrittää estää uhkakuvia toteutumasta. Pääministeri Sanna Marin (sd.) on toivonut, ettei Suomessa tarvitse alkaa rangaista ulkona liikkuvia ihmisiä. Parempi olisi, jos tottelisimme muutenkin.
Suomi tulee viruksen leviämisessä jälkijunassa, joten voimme yrittää ennustaa tulevaisuutta vilkaisemalla tämänhetkistä tilannetta muualla Euroopassa.
Monessa paikassa koronavirus riehuu voimalla. Esimerkiksi Ranskassa kokoontumisrajoituksia on jouduttu kiristämään, kun niitä ei ole noudatettu ja tartuntamäärät kasvavat.
Pariisissa poliisi partioi kaduilla ja vaatii ihmisiltä selitystä siitä, miksi he liikkuvat julkisilla paikoilla. Italiassa liikkumisrajoitusten kestoa on pidennetty. Espanjan Madridissa viranomaiset ovat valmiina sakottamaan ulkoilijoita. Lenkkeily on kielletty.
On meistä kaikista kiinni, saako kävelyllä pian sakot. Jos jokainen jaksaa pysytellä vähän aikaa liki yksin, koronavirus taltutetaan yhdessä. Vastuu on myös yrityksillä. Onko nyt paras hetki mainostaa ostoskeskuksen avajaisia?
Kirjoittaja on MTV Uutiset Liven toimittaja ja tuottaja
Uusimmat
-
23:50
Huuhkajien Lukas Hradeckylta käsittämättömiä pelastuksia – Tanskan superkärki paukutti hattutempun
-
23:48
Ruotsin parlamentti hyväksyi puolen miljardin euron apupaketin Ukrainaan – MTV seuraa sotaa
-
22:51
Ukraina saamassa miljoona tykistöammusta EU-maiden varastoista toukokuun loppuun mennessä
-
22:28
SM-liigan kurinpito on puhunut – kolme samanlaista päätöstä meni juuri julki
-
21:40
Toimittaja hyppäsi suksille ensimmäisen kerran sitten peruskoulun – tällainen laji on koirahiihto, jossa kaivataan lisää harjoittelupaikkoja
-
21:32
Näin varaudut maailman mullistuksiin – ammattilaiset kirjoittivat oppaan poikkeusoloista selviytymiseen: "Ei riitä, että on perunoita kellarissa"
-
21:15
Yli miljoona ihmistä osoitti torstaina mieltään eläkelakien uudistusta vastaan Ranskassa
-
21:14
MTV:n viihdetoimittajilla vankka näkemys Euroviisujen kärkinimistä – "Se on ihan tykki se kappale!"
-
21:00
Kuninkaallinen valokuvaaja paljastaa, millaista on kuvata prinssi Williamin ja prinsessa Catherinen lapsia – jakaa yhden vinkin
-
20:50
Sensaatiolaituri Huuhkajien avauskokoonpanossa Tanskaa vastaan – yksi asia yhä hämärän peitossa
-
20:48
Venäjän dopingpanna kumottiin – yleisurheilussa tehtiin päätös jatkosta
-
20:36
Leikolan lohkoketju, osa 2: Näin jättipankkien ongelmat johtivat rytinään – onko edessä uusi finanssikriisi?
-
20:35
Antti Pihlakoski hämmästelee Venäjä-kosiskelua – kertoo, mitä hyvää yleisurheilun päätökset voivat maassa lisätä
-
20:23
Melkein puoli miljoonaa ihmistä on käynyt jo äänestämässä
-
20:15
Napsitko liikaa makeisia? Ravitsemusterapeutti kertoo, miten sokerin syöntiä voisi vähentää
-
20:07
Suomi kielsi kiväärien viemisen Bosnia-Hertsegovinaan – Pekka Haavisto MTV:lle: Pelkona, että aseita käytettäisiin muuhun kuin metsästykseen
-
19:58
"Näytit todella kalpealta, huuliasi myöten", sanoi hirviöhammaslääkäri vaimolleen – vajaat kaksi viikkoa myöhemmin rouva makasi aivokuolleena sairaalassa
-
19:49
Tiktokin toimitusjohtaja yrittää estää sovelluksen kieltämisen Yhdysvalloissa – "Teknologianne vie kirjaimellisesti hengen"
-
19:25
Huuhkajille huonoja uutisia: luottopelaaja sivussa Tanska-ottelusta – näin Suomi voi pelata
-
19:23
Kiira Korven runoteoksesta murska-arvion kirjoittanut Arttu Seppänen kertoo saamastaan törkypalautteesta – Korvelle kriitikko antaa kiitosta
-
Lataa lisää