Melkein Yhdysvaltain presidentti Donald Trump voi omasta mielestään räiskiä mitä vaan, jos on melkein varma asiastaan.
”Tosiasia on, että olette olleet Yhdysvaltoja kohtaan erittäin epäreiluja”, Yhdysvaltain tuleva 45. presidentti moitti Saksan suurilevikkisimmässä lehdessä muutama päivä sitten. Moitteiden kohteena oli Saksan autoteollisuus.
Donald Trump on loukkaantunut Detroitissa Michiganissa autoja valmistavien maanmiestensä puolesta. Yhdysvaltoihin virtaa liikaa saksalaisia autoja. Veli Donaldin kotikadulla, New Yorkin viidennellä avenuella on kuulemma Mercedeksiä joka talon edessä. Saksasta taas saa etsimällä etsiä Chevrolet-merkkisiä ajopelejä.
Ei ole reilua ei, sanoo herra Höpönassu ja varoittaa, että yksisuuntaisen tien suuntaa vaihdetaan. Saksalaiskonserni BMW voi varautua maksamaan jopa 35 prosentin tuontitulleja, jos haluaa vuodesta 2019 lähtien myydä Meksikossa valmistettuja Bemareita amerikkalaisille.
Saksan autojättien johtokuntakerroksissa virnuillaan vaivautuneesti. Millaista liiketoiminta on jatkossa, jos reilu peli pitää ymmärtää ennen muuta trumpilaisittain? Saksalaisvalmistajat nimittäin kokevat toimineensa USA:n markkinoilla tähän asti vähintäänkin kohtuullisen reilusti.
BMW työllistää Yhdysvalloissa noin 70 000 ihmistä
Faktat puhuvat puolestaan. Siis ne faktat, jotka Trump melkein ehti tarkistaa ennen Bild-Zeitungin haastattelua.
Aloitetaan epäreiluista Bemareista. Iso osa Yhdysvaltain myydyimmistä BMW-malleista valmistetaan Yhdysvalloissa. Baijerilaiskonsernin tehdas Etelä-Carolinan Spartanburgissa suolsi viime vuonna linjoiltaan yli 400 000 X-sarjan kaupunkimaasturia. Juuri niitä amerikkalaiset rakastavat ja ostavat. Eikä niitä juuri valmisteta muualla kuin USA:ssa.
