Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kolmion takaa kovaa vauhtia – todellinen läheltä piti -tilanne tallentui Tanjan kojelautakameraan Raisiossa

0:24Kolmion takaa täyttä vauhtia – todellinen läheltä piti -tilanne tallentui Tanjan kojelautakameraan RaisiossaKatso hurja tilanne tästä.
Julkaistu 09.09.2023 09:13
Toimittajan kuva
Ville Kettunen

ville.kettunen@mtv.fi

Tanja ja hänen miehensä todistivat todellista läheltä piti -tilannetta viime viikolla, kun henkilöauto ajoi kolmion takaa suoraan heidän autonsa eteen Raisiossa.

Tilanne tallentui Tanjan auton kojelautakameraan. Pariskunta kertoo, että heidän autossaan on ollut kamera jo vuosia varmuuden vuoksi. 

– Uskomme videomateriaalin olevan myös avuksi selvittelyssä, jos tapahtuisi joku pahempi onnettomuus.

Ja juuri sellainen oli lähellä viime viikolla, kun pariskunta oli ajamassa Ohikulkutien sillan yli Raisiossa. Katumaasturia ajanut kuski ajoi sillan jälkeen risteävällä tiellä suoraan pariskunnan auton eteen.

– Jumalauta! Tanjan miehen voi kuulla huutavan videolla, samalla kun auto pysähtyy viime hetkellä.

Välimatkaa ohi suhahtavaan autoon ei juurikaan jää.

– Tilanne osoitti mielestäni erittäin suurta piittaamattomuutta, sillä tuosta suunnasta tuleva autoilija ei voi mitenkään nähdä vasemmalta tulevaa liikennettä ajoissa, Tanja sanoo MTV Uutisille.

Katso hurja tilanne artikkelin alussa olevalta videolta.

Lue myös:

Onnibus-kuski kaahasi lähes sokkona moottoritiellä, matkustajat kauhuissaan – sitten tömähti: "Suurin osa jäi kyydistä pois"

Härski varas vei vammautuneen pyörätuolin – naapurin Marko hankki sen nokkelasti takaisin

Riistakamera tallensi, kuinka yllättävät varkaat veivät Hennan liiteristä kilokaupalla klapeja – "Majavillakin on energiakriisi"

Valvontakameravideo: Vanhuksen väkivaltainen ryöstö epäonnistui judo-taitoisen ravintoloitsijan ansiosta

Lisää aiheesta:

"Hengenlähtö lähellä – ei välitetä mistään": Jukan kamera tallensi, kun kuski oli ajaa hinausauton perään moottoritielläPunaisia päin, edes lasta ei väistetä – Otto kuvasi päivässä kasan vaaratilanteita HelsingissäKuolonkolari "varmaan senteistä kiinni" – Riston autokamera tallensi vaarallisen ohituksen LaitilassaToyota-kuski ei piitannut koululaisesta suojatiellä – karmea tilanne tallentui Penan kojelautakameraanTV-selostajan perhe joutui keskelle painajaista Nastolassa – kojelautakamera tallensi hetken, kun rattiin nukahtanut kuljettaja ajoi kohti vastaantuleviaKun ohi on päästävä keinolla millä hyvänsä: Rekkakuskin härski kiilaus tallentui Teron kojelautakameraan Keravalla
LiikenneRaisioUutisohjelmien aiheetAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • 07:27
    Liettua

    Tutkassa näkyi "kymmeniä palloja": Lennot jatkuvat taas Liettuassa oudon episodin jälkeen

  • Eilen22:21
    Lentokentät

    Liettuan lentokenttiä suljettiin sääpallojen takia

  • Eilen16:07
    Alankomaat

    Yle: Suomalainen rahtialus jumissa Alankomaissa – miehistöllä karut oltavat

  • to18:32
    Polttoaine

    Nyt puhuvat Suomen Teboil-tankkaajat Helsingistä Lappiin: "Naapurissa on seuraava tankki"

  • to05:53
    Liikenneonnettomuudet

    Muistatko vuoden 2005 mustan päivän? Kaikkien aikojen kolarisumassa 300 autoa, yli 60 loukkaantunutta ja kolme kuollutta