Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kolme neljästä Afganistaniin palautetusta pakenee uudelleen – väkivalta maassa kiihtyy

Viime viikolla pääkaupunki Kabulissa tehtiin verinen hyökkäys Intercontinental-hotelliin. 
Viime viikolla pääkaupunki Kabulissa tehtiin verinen hyökkäys Intercontinental-hotelliin. 
Julkaistu 24.01.2018 22:44

MTV UUTISET

Lähes kolme neljästä Afganistaniin palautetusta turvapaikanhakijasta pakenee maasta uudelleen palautuksensa jälkeen.

Norjalaisen avustusjärjestön, Norwegian Refugee Councilin (NRC) mukaan tähän johtaa yhä heikommaksi ja epävakaammaksi käynyt turvallisuustilanne maassa.

Järjestö vaatiikin, että ihmisten palautukset Afganistaniin lopetetaan. Myös Suomessa keskusteltiin viime vuoden lopulla Afganistanin-palautuksista, mutta Suomi ei ole tehnyt linjaansa muutoksia ja palauttaa edelleen kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita ihmisiä Afganistaniin tiettyjä alueilta lukuunottamatta.

Afganistanin turvallisuustilanne heikentyi viime vuonna merkittävästi. Yli 2600 ihmistä sai surmansa väkivallan seurauksena ja yli 360 000 ihmistä pakeni maasta, kertoo YK.

Sotilasliitto NATO lopetti varsinaisen sotilasoperaationsa maassa vuonna 2014, ja sen jälkeen islamistijärjestö Taliban on jälleen vahvistunut maassa. Järjestö hallitsee arviolta 40 prosenttia Afganistanista. Myös Isis operoi maassa, ja väkivaltaisia iskuja ja hyökkäyksiä tapahtuu lähes päivittäin.

Tänään Pelastakaa Lapset -järjestön toimistoon Jalalabadissa tehtiin itsemurhaisku, jossa kuoli ainakin viisi ihmistä. Isis väittää tehneensä iskun. Viime viikolla pääkaupunki Kabulissa tehtiin verinen hyökkäys Intercontinental-hotelliin.

Lisää aiheesta:

Valkoinen talo: Taleban on tappanut Kabulin lentokentän pommi-iskun pääsuunnittelijan"Kaikki pakenevat ketkä voivat" – Afganistanin kaaokseen ajanut kriisi laukesi, kun Yhdysvallat vetäytyi maastaAfganistanissa taistelut keskeisistä kaupungeista jatkuvat – Talebanin pelätään valtaavan ensimmäistä kertaa maakunnan pääkaupungin sitten vuoden 2016Kabulissa tapettiin kaksi korkeimman oikeuden naistuomaria – Yhdysvallat syyttää TalebaniaMoottoripyöräilevä itsemurhapommittaja törmäsi bussiin Kabulissa, useita kuoliJärjestöt: Palautukset Afganistaniin olisi keskeytettävä – maata ei voi enää "miltään osin pitää turvallisena"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 05:58
    Gaza

    MTV:n erikoishaastattelu: Ibrahim iloitsi Gazan upeudesta ennen kuin se muuttui helvetiksi – näin kallista oli evakuoida vanhemmat Qatariin

  • 05:47
    Ulkomaat

    EU:n ilmastoneuvottelut juntturassa – ympäristöministerit puivat asiaa Brysselissä

  • 05:28
    Ukraina

    Zelenskyi: Ukraina saa HIMARS- ja Patriot-ohjuksia osana USA:n tukipakettia

  • 05:19
    Donald Trump

    Presidentti Trump ja pääministeri Starmer tapaavat

  • Eilen23:26
    Donald Trump

    Näin Trumpin vierailu Britanniassa on sujunut – Lontoossa tuhannet marssivat Trumpia vastaan