Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kokoomuksen Vartiainen arvelee: Perhevapaauudistuksen peruuntumisen taustalla muut syyt kuin raha – "Tästä se kenkä puristaa"

Vartiainen ei usko rahan olevan perhevapaauudistuksen kynnyskysymys.
Vartiainen ei usko rahan olevan perhevapaauudistuksen kynnyskysymys.Lehtikuva
Julkaistu 12.02.2018 09:49
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Kokoomuksen kansanedustaja Juhana Vartiainen ei usko, että rahan puute on perhevapaauudistuksen peruuntumisen syy.

Huomenta Suomessa vieraillut Vartiainen pitää todennäköisempänä syynä uudistuksen perumiseen sitä, että keskusta ei ole halukas kiintiöimään vanhempainvapaata ja kotihoidontukea kummallekin vanhemmalle.

– Luulisin, että tästä se kenkä puristaa.

Perhevapaauudistuksen eteneminen kävi epäselväksi, kun perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) ilmoitti perjantaina, että keskusta haluaa siirtää asian seuraavalle hallitukselle.

Tutkijan mukaan suunniteltu perhevapaauudistus olisi tarvinnut enemmän joustoa. Juttu jatkuu videon jälkeen.

2:17Tutkija: Perhevapaaseen pitää saada enemmän joustoa

Vartiaisen mukaan perhevapaajärjestelmä ja kodinhoidon tuki ovat johtaneet sukupuolten eriytymiseen työelämässä. Esimerkiksi miehet kokevat hänen mukaansa tulevansa paheksutuiksi, jos jäävät kotiin hoitamaan lapsia.

Palkansaajien tutkimuslaitoksen tutkimuskoordinaattori Eero Lehto kertoo, että uudistus on tärkeä kansantalouden lisäksi tasa-arvonäkökulmasta. Hän kuitenkin ihmettelee, voiko 100 miljoonaa euroa olla oikeasti uudistuksen kynnyskysymys.

– Nyt hallitus on linnoittautunut periaatteen taakse, että veroja ei voida nostaa, hän toteaa.

Vartiainen ilmoittaa olevansa sitä mieltä, että kodinhoidontuki tulisi katkaista lapsen täytettyä kaksi vuotta. Ruotsissa kodinhoidontuesta on luovuttu hänen mukaansa kokonaan, jolloin naiset saisivat paremman lähdön työuran rakentamiseen.

– Pitkä kotihoidon tuki ansa naisille, jotka juuttuvat kotiin, hän toteaa.

Lisää aiheesta:

"Jos päiväkodeissa ei kyetä kannustamaan miehiä jäämään kotiin, mitä se on miesvaltaisilla aloilla?" – Tämän takia perhevapaauudistus ei toimi käytännössä"Epävarmuutta ei kannata ruokkia perhe-etuuksien heikentämisellä" – Keskustan Saarikko tyrmää ajatuksen kotihoidon tuen poistamisestaSiniset ja kokoomus sanasodassa kotihoidontuesta: "Leikkaus on leikkaus, laittaa sen millaiseen pakettiin haluaa"SDP:n Antti Rinne ei ole valmis luopumaan kotihoidon tuesta Ministerit jatkoivat perhevapaakiistaa Huomenta Suomessa – "Surkea lopputulos tasa-arvon kannalta"Tuleva perhe- ja peruspalveluministeri Saarikko tahtoo selvityksen perhe-etuuksien uudistuksesta
Huomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 1.11.15:45
    Mielenterveys

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • 31.10.16:01
    Stressi

    Murehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua

  • 28.10.18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 24.10.12:51
    Ihonhoito

    Asiantuntijat varoittavat kosmetiikan karkkituotteista: "Erityisen haitallisia nuorille"

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse