Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koirille vuokrataan nyt oma aika metsään – tästä on kyse

6:30Koirille vuokrataan nyt oma aika metsään – mistä on kysymys?Katso videolta, miltä koirametsässä näytti.
Julkaistu 13.08.2023 08:04
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Koirametsät ovat yleistyneet Suomessa viime vuosina. Koirametsiä löytyy maastamme jo parisenkymmentä ja lisää valmistuu koko ajan. 

Koirametsä tarjoaa koiralle mahdollisuuden toteuttaa lajityypillistä käyttäytymistään, kuten monipuolista liikuntaa, kertoo koirametsäyrittäjä Sara Ala-Luoma koirametsä Havusta.

– Se on ehkä se tärkein ja totta kai se, että pystyy viettämään omistajan kanssa laatuaikaa yhdessä.

Idea koirametsän perustamisesta Ala-Luoma sai nähdessään, miten hänen omat koiransa nauttivat luonnossa olemisesta.

Lue myös: Pureskelu sallittu! Roihuvuoren kirjastoon aukesi keppilainaamo koirille: "Ymmärrämme, että joskus tekee mieli vähän maistaa"

– Halusin tietysti tarjota kaikille koirille sen mahdollisuuden, että pystyy nauttimaan vapaudesta turvallisesti.

Myös koirapuistoissa koirien on mahdollista nauttia vapaana liikkumisesta, mutta koirametsä eroaa koirapuistosta siinä, että se varataan ainoastaan omaan käyttöön.

– Ei ole pelkoa siitä, että tulisi muita koiria tai ihmisiä samaan aikaan. Tietysti on myös paljon suuremmat alueet missä juosta ja maasto on monipuolisempaa mitä koirapuistossa, Ala-Luoma kertoo.

Kaiken kokoiset koirat ovat tervetulleita

Tavallisessa metsässä koiran saa päästää irti vain maanomistajan tai metsästysoikeuden haltijan luvalla, mikä on ollut koiranomistajille ongelmallista, sanoo eläintenkouluttaja Janica Raudasoja Suomen eläinkouluttajat ry:stä.

– No onhan se ollut ongelmallinen, koska koirat tarvitsevat monipuolisesti erilaista liikkumista. Se on aika haastavaa, ellei ole todella iso oma aidattu piha ja puhumattakaan siitä, jos asuu vaikka kerrostalossa, Raudasoja sanoo.

Myös Raudasoja pitää erittäin tärkeänä sitä, että koirilla on mahdollisuus päästä toteuttamaan lajityypillistä käyttäytymistään.

Lue myös: Liian iso ruumaan: Gabriel osti kolme lentolippua saadakseen koiransa koneeseen kanssaan

– Se on ihan elinehto, että koirat pääsevät liikkumaan kaikissa askellajeissa. Ne pääsevät haistelemaan ja kaivamaan, ja ne saavat mahdollisuuden leikkiä, jos on sellaisia lajitovereita paikalla, Raudasoja kertoo.

Raudasojan mukaan on valtavan tärkeää, että koira saa olla metsässä ennen kaikkea rauhassa. Metsässäolo tarjoaa myös mahdollisuuden harjoitella rauhassa esimerkiksi luoksetuloa.

– Saat itse sellaisen uppoutumisen kokemuksen. Sinun ei tarvitse kytätä, että tuleeko ketään vastaan, pitääkö koiraa kutsua ja myös koira saa sen uppoutumisen kokemuksen tai ainakin sitä voi edesauttaa, sanoo Raudasoja.

Lue myös: Tutkijat selvittivät, tunnistaako pieni lapsi koiran vihaisen ilmeen – "Arvioivat usein väärin"

Metsä sopii Ala-Luoman mukaan valtavan hyvin myös pentujen kouluttamiseen.

– Täällähän voi harjoitella tosi paljon erilaisia asioita. Tämä on hyvä paikka sosiaalistua ja voi tulla yöksi vaikka telttaretkelle.

Palaute koirametsästä on ollut positiivista, Ala-Luoma sanoo.

– Se on ollut mukava huomata, että täällä on kyllä koirat nauttinut. Olen saanut tosi paljon videoita ja kuvia iloisista koirista, jotka ovat täällä päässeet vapaana juoksemaan ja se on ollut todella palkitsevaa.

Jutun alussa olevalta videolta voita katsoa miltä koirametsässä näytti.

Lisää aiheesta:

Saako pienen koiran häätää isojen puolelta koirapuistossa? Asiantuntija vastaaVeera kyllästyi Katajanokan vapaana juokseviin koiriin – "Eikä näille omistajille auta sanominen, he vähättelevät asiaa"Uusia kaveri- ja lukukoiria tarvitaan ympäri Suomea – tällaiset kriteetit tulee täyttyäTutkimus paljasti uuden syyn, miksi lenkkeily tekee hyvää koiralleOletko jo kuullut koirametsistä? Tällainen on Suomea valloittava lemmikki-ilmiö: "Koira saa olla kerrankin vapaana ilman mitään stressiä"Laura pelkäsi kuollakseen, kun amstaffi repi hänen kasvonsa irti – koirahyökkäyksiä Suomessa enemmän kuin vuosiin: "Omistajilta puuttuu usein maalaisjärki"
KoiratLemmikitHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • ma16:08
    Ukraina

    Ukrainassa sotilaiden mukana kulkee koira, jolla on tärkeä tehtävä

  • 18.10.07:30
    Koirarodut

    Mäyräkoirat mittelivät juoksuradalla – konkarivoittaja kellotti uuden ME-ajan

  • 17.10.17:03
    Tulipalot

    Koira pureskeli "lelua", kunnes liekit leimahtivat – varoittava esimerkki koiranomistajille

  • 15.10.19:45
    Rikos

    Poliisi ampui sarjapurijan – hyökkäsi neljän ihmisen kimppuun muutaman viikon sisällä

  • 15.10.11:08
    Luonto ja eläimet

    Susi hyökkäsi Mori-koiran kimppuun Perhossa: "Kylki auki"