Vuosi sitten tapahtuneen koirahyökkäyksen puinti tulee jatkumaan vielä, kun lopetettavaksi määrätyn koiran omistaja on valittanut tuomiosta.
Oikeus on määrännyt viime kesän Helsingin Vallilan koirahyökkäyksen koiran lopetettavaksi ja sen omistajan maksamaan yli 9 000 euron korvaukset hyökkäyksen uhrille.
MTV Uutisille kerrotaan Helsingin käräjäoikeudesta, että koiranomistaja on valittanut tuomiostaan, eli päätös ei ole lainvoimainen. Koiraa ei tarvitse lopettaa ennen lainvoimaista tuomiota.
Lapsen isä: Pettymys
Koirahyökkäyksen kohteeksi joutuneen lapsen isä sanoo MTV Uutisille, että pitää oikeudenkäynnin odottamista, tuomion odottamista ja nyt uuden käsittelyn odottamista kohtuuttomana.
Lapsen isä kertoo MTV:lle, että lapselle on jäänyt sekä fyysisiä että henkisiä arpia tapahtuneesta.
Isä esiintyy jutussa nimettömästi suojellakseen lastaan.
Hyökkäys tapahtui lähes tasan vuosi sitten. Isä sanoo, että oikeusprosessi on jo nyt ollut pitkä.
Nyt kun tuomiosta on valitettu, prosessi jatkuu edelleen.
– Tämä on pettymys, isä sanoo MTV:lle kuultuaan, että oikeuden päätöksestä on valitettu.
Hän kuitenkin sanoo jollain tapaa odottaneensa koiranomistajan valittavan päätöksestä.
Isän mielestä koira olisi pitänyt lopettaa välittömästi tapahtumapaikalla.
Tästä on kyse
Sekarotuinen koira puri 10-vuotiaan lapsen sairaalakuntoon viime heinäkuussa Helsingin Vallilassa. Lapsen isä kertoi jo viime vuonna MTV:lle, että lapsi joutui leikkaukseen ja hänen jalkaan laitettiin yli 50 tikkiä.
Koira oli päässyt vapaaksi kerrostaloasunnosta, kun sen omistaja ei ollut paikalla asunnossa. Koira on sekarotuinen koira, jossa on amerikanpitbull- ja amstaffi-rotua.
Päästyään ulos asunnosta, Leonardo-niminen koira ensin hyppäsi rappukäytävässä miestä päin ja raapaisi yhtä lasta kasvoista.
Tämän jälkeen koira pääsi kerrostalon pihalle, jossa se jahtasi 10-vuotiasta lasta ja hyökkäsi tätä kohti.
Koira puri lasta vasemmasta jalasta ja aiheutti vammoja ennen kuin paikalla ollut lapsen vanhempi sai koiran irti lapsestaan.
Paikalle saapui useita henkilöitä auttamaan, ja lopulta myös poliisipartio. Koiran pitämiseksi maassa tarvittiin kolmea poliisia.
Syyttäjä sekä loukkaantuneen lapsen vanhempi vaativat oikeudessa koiran lopettamista.
Lisäksi lapsen vanhempi vaati useiden tuhansien eurojen korvauksia koiran aiheuttamista vammoista ja haitoista.
Lue myös: Aggressiivinen koira hyökkäsi alle 10-vuotiaan kimppuun Helsingissä – lapsi sairaalaan
Koiran omistaja kiisti vaarallisuuden
Koiranomistaja kiisti oikeudessa syytteen kokonaisuudessaan.
Hän katsoi, ettei ollut tahallaan tai törkeästä huolimattomuudesta tai muustakaan huolimattomuudesta jättäneensä koiraa vartioimatta.
Koira oli kuitenkin jo kerran aiemmin päässyt ulos samasta asunnosta, vaikka koira ja sen omistaja olivat asuneet kyseisellä paikalla vasta muutaman kuukauden.
Omistaja oli pyytänyt asuntonsa lukkojen tarkistamista taloyhtiöltä.
Hänen mukaansa mikään tapahtuma koiran historiasta ei tue sitä, että koira olisi vaarallinen, ja vastusti 6-vuotiaan koiransa lopettamista.
Hän myös kiisti lapsen vanhemman korvausvaatimukset vammoista osittain.
Lue myös: Koira hyökkäsi lapsen kimppuun Vallilassa – näin omistaja kertoo lemmikistään MTV:lle: "Sain puhelun poliisilta, että…"
Perhe joutui muuttamaan
Loukkaantuneen lapsen perhe asui koiranomistajan naapurissa.
Tapahtuman jälkeen lapsen kerrotaan olleen järkyttynyt, ja tapahtuma haittaisi lapsen liikkumista kodin pihapiirissä.
Lopulta perhe joutui muuttamaan pois alueelta tapahtuneen takia, ja lapsi vaihtoi myös koulua.
Lue myös: Nyt puhuu Vallilan koirahyökkäyksessä loukkaantuneen lapsen isä
Oikeus määräsi koiran lopetettavaksi ja sen omistajan maksamaan lapselle haitoista yhteensä 9 300 euroa sekä vahinko- ja sairaalakuiluina noin 800 euroa.
Tämän lisäksi maksettavaksi tuli oikeudenkäyntikulut sekä 80 päiväsakkoa.
Koiranomistaja kuitenkin valitti tuomiostaan, eli sitä tullaan käsittelemään vielä hovioikeudessa.
"Omistajankin on reagoitava"
Koirahyökkäyksen uhrin isä haluaisi, että tapaus herättäisi keskustelua koirahyökkäyksistä ja ennen kaikkea sitä, että vastaavat tapaukset loppuisivat tulevaisuudessa.
Hän myös penää koiran omistajien vastuuseen niin tässä tapauksessa kuin yleisestikin koirahyökkäys-tapauksissa.
– Jos koira käy kahdesti kiinni lapseen, niin on omistajankin reagoitava todella herkästi tilanteeseen ja mietittävä koiran lopettamista.