Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kohuttu uutuusbisnes voi vaarantaa sähkön riittävyyden Suomessa

2:05Datakeskukset voivat vaarantaa sähkön riittävyyden SuomessaHaastattelussa tietokirjailija Petteri Järvinen sekä Aalto-yliopiston tietoverkkotekniikan professori Jukka Manner.
Julkaistu 13.05.2025 09:24
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Datakeskusbisnes on puhjennut Suomessa kukoistukseen viimeisen vuoden aikana. Uusia keskuksia suunnitellaan eri puolille Suomea.

Aalto-yliopiston tietoverkkotekniikan professori Jukka Manner muistuttaa, että datakeskusten toiminnalle keskeistä on suuri energiantarve. Halpa sähkö on keskeinen peruste, kun datakeskuksen perustamista harkitaan.

– Se vaatii ihan hirveän määrän sähköä, aivan sairaasti.

Lue myös: Näin elinkeinoministeri perustelee datakeskushuolia

Sähkönkulutus voi nousta jopa 20 prosenttia

Yksittäinen datakeskus ei vielä olisi ongelma. 

Manner kertoo kuitenkin, että Suomeen nyt ilmoitettujen datakeskusten yhteenlaskettu energiantarve on valtava.

– Puhumme jostain 10–20 prosentin noususta koko valtakunnan sähkönkulutuksessa.

Hän muistuttaa, että datakeskus ei lähtökohtaisesti vähennä kulutustaan esimerkiksi vähätuulisella jaksolla, vaan pahimmillaan gigavattien sähköntarve on jatkuva.

– Jokainen voi miettiä, että kun on tuuleton päivä tai yksi ydinvoimala yskii, niin miten käy Suomessa sähkön hinnalle. Me olemme entistä suuremmissa ongelmissa sähkön riittävyyden kannalta, Manner sanoo.

Lue myös: Asiantuntija ei näe datakeskuksen aiheuttavan tietoturvariskiä: "Suomi on ihan hyvä paikka"

Tietokirjailija vaatii datakeskusstrategiaa: "Kunnat haalivat datakeskuksia miettimättä yhtään"

Tietokirjailija Petteri Järvinen on samoilla linjoilla. Hän muistuttaa, että keskukset ovat haaste myös sähköverkon kestävyydelle.

Järvisestä Suomi tarvitsisi datakeskusstrategian, jossa tarkasteltaisiin kokonaiskuvaa ja sitä, millaisen sähkö- ja energiatalouden Suomi haluaa.

– Kaikki kunnat nyt haalivat itselleen datakeskuksia miettimättä yhtään, mitä se tarkoittaa isossa kuvassa koko Suomelle, sähkönkulutukselle, turvallisuudelle, energiataloudelle. Nyt on korkea aika tehdä koko Suomea kattava strategia.

9:56Datakeskuksia Suomeen – talouden pelastus vai turvallisuusuhka?Datakeskuksia Suomeen – talouden pelastus vai turvallisuusuhka? Huomenta Suomen vieraina Aalto-yliopiston tietoverkkotekniikan professori Jukka Manner ja tietokirjailija Petteri Järvinen.

Lisää aiheesta:

Elinkeinoministeri Puisto MTV:lle: Datakeskukset tarvitsevat luvan – taustalla huoli sähkön riittävyydestäSuomessa ollut Euroopan halvinta sähköä – datakeskukset eivät uhkaa asiantuntijoiden mukaan hintaaMyykö Suomi itsensä halvalla datakeskuksille? Asiantuntija varoittaa mainehaitastaAsiantuntijat tyrmäävät ministerien Tiktok-datakeskushuoletEnergiatutkija peräänkuuluttaa valtiolta sähkön hintakaton mahdollistamista – "Puhutaan valtavan suurista sähkölaskuista"Suomalaisten saunominen murto-osa piikkilangoilla suojattujen datakeskusten sähköntarpeesta – MTV selvitti, miten paljon ne kuluttavat
DigiSähköEnergiaDigitalisaatioTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 19:11
    Veneet ja laivat

    Tanskan drooneihin liitetty alus on nyt Haminassa – HS: Varustamolla yhteyksiä venäläisiin palkkasotilaisiin

  • 18:38
    Ulf Kristersson

    Kristersson: Pohjoismaisten lentokenttien droonihäirinnän takana todennäköisesti Venäjä

  • 18:13
    Televisiot

    Maailman ensimmäinen televisioesiintyjä koki kärventyvänsä hengiltä

  • 15:04
    Takaisinvedot

    Älä käytä! Tukesilta varoitus akkulaturista

  • 11:35
    Lentoyhtiöt

    Lufthansa aikoo vähentää 4 000 työpaikkaa lähivuosina