Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kohtukuoleman syistä uutta tietoa – tutkijat povaavat läpimurtoa

Kohtukuolemassa raskaus ei päätykään elävän lapsen syntymään.
Kohtukuolemassa raskaus ei päätykään elävän lapsen syntymään.Colourbox.com
Julkaistu 16.09.2017 19:00

MTV LIFESTYLE

Australiassa on herännyt tutkimuksen myötä toivo, että kohtukuoleman riski pystyttäisiin tulevaisuudessa tunnistamaan ennen kuin on liian myöhäistä. Aiheesta uutisoi ABC-verkkosivusto.

Kohtukuolemalla tarkoitetaan tilannetta, jossa yli 22-viikkoinen tai yli puoli kiloa painava sikiö kuolee raskauden tai synnytyksen aikana äitinsä kohtuun. Suomessa lapsensa menettää tällä tavoin joka vuosi noin 170 perhettä.

Australialainen tutkija, professori Roger Smith on nyt selvittänyt yhdessä Hunter Medical Research Institutessa työskentelevän tiiminsä kanssa, että kohtukuolemaa voi selittää istukan liian nopea ”vanheneminen”.

Istukka yhdistää kasvavan sikiön napanuoran kautta äitiinsä. Smith uskoo, että jotkut istukat alkaavat ikääntyä viikkoja ennen laskettua päivää. Tämä voi johtaa siihen, että sikiö ei saa tarpeellisia ravintoaineita ja happea, mistä taas voi seurata sikiön nälkiintyminen ja – happitasojen laskiessa riittävän alas – sikiön kuolema.

Nykyään kohtukuoleman syy selviää noin 90 prosentissa tapauksista. Yleisimpiä syitä ovat infektiot, istukan toiminnan häiriöt, napanuorakomplikaatiot, vauvan sairaudet tai epämuodostumat, verenvuoto istukan tai napanuoran suonista, veritulpat ja veren hyytymishäiriöt sekä yliaikaisuus. Terveyskylän verkkosivuilla tärkeimmäksi yksittäiseksi syyksi nostetaan joko nopeasti alkanut tai pitkäaikainen kohdun sisäinen hapenpuute.

Tutkimusryhmä epäilee, että ratkaisu voisi löytyä entsyymistä nimeltä aldehydioksidaasi, jota istukka erittää vanhetessaan. Smith toivoo, että seuraavien kolmen–viiden vuoden kuluessa onnistutaan kehittämään testi, jolla kyseisen entsyymin nousu hälyttävälle tasolle pystytään näkemään äidin verestä.

Onnistuessaan tällaisen verikokeen olemassaolo tarkoittaisi sitä, että vauva ehdittäisiin synnyttää elävänä keisarinleikkauksella. Jos sikiö taas olisi liian nuori selvitäkseen kohdun ulkopuolella, äidille voitaisiin mahdollisesti antaa lääkkeitä, jotka estäisivät tuhoisan entsyymin toiminnan ja antaisivat sikiölle turvallista lisäaikaa kohdussa.

Smithin tutkimuksesta uutisoitiin American Journal of Obstetrics and Gynaecology -julkaisussa.

Lähteet:  Abc.net.au, Ajog.org, Kohtukuolema.fi, Terveyskyla.fi, Terveyskirjasto

Anna-Riitta synnytti kotona – lääkäri varoittaa riskeistä

Huomenta Suomessa keskusteltiin kotisynnytyksistä sellaisen omakohtaisesti kokeneen Anna-Riitta Kässin sekä Naistenklinikan osastonylilääkäri Mika Nuutilan kanssa.

7:49Anna-Riitta synnytti kotona – lääkäri varoittaa riskeistä

Lisää aiheesta:

Johanna tiesi jo teininä, ettei saisi lapsia – syynä oireyhtymä, joka löytyy noin 15 suomalaisvauvalta vuosittainJo Anne luuli väsymyksen johtuvan koronasta, mutta olikin raskaana – sitten ultrassa selvisi jotain pelottavaaLääkärit hämmästelevät harvinaista tapausta: Vauva kasvoi äidin maksassaÄiti jätti istukan kiinni vastasyntyneeseen vauvaansa 9 päiväksi: "En yritä pakottaa ketään tekemään samoin kuin minä"Vakava raskauskomplikaatio uhkasi sekä äidin että lapsen henkeä – pieni poika syntyi alle kilon painoisenaJulma kohtalo: Äitinsä hengen pelastanut taapero tekee itse kuolemaa
RaskausLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Raskaus
  • 12.10.14:19
    Perhe

    Elämä lapsilla vai ilman? Nuoret aikuiset yhä epävarmempia perheen perustamisesta

  • 8.9.14:19
    Alkoholi

    Alkoholin myynti viivästyy tiistaiaamuna – tässä syy

  • 31.8.06:29
    Vanhemmuus

    "Nyt on kiire", joku huusi ja Frida, 44, kiidätettiin hätäsektioon

  • 17.8.06:33
    Diagnoosina nainen

    Hoitamaton raskauspahoinvointi vei Roosan psykiatriselle osastolle – "Kukaan ei oikein osannut vetää viivoja yhteen"

  • 5.8.10:50
    Katri Kulmuni

    Katri Kulmuni on raskaana