Viissatasen Äksän ratin takana on helppo yhtyä maahantuojan arvioon siitä, että tämä auto ratkaisee paljon Fiatin tiellä uuteen nousuun Suomessa.
0,3 prosenttia. Se oli Alfa Romeon, Fiatin ja Jeepin eli siis FCA Finlandin merkkien yhteinen markkinaosuus Suomessa viime vuoden lopulla. Alfoja rekisteröitiin 45 kappaletta, Fiateja 175 ja Jeeppejä 87.
Vuoden 2017 loppuun mennessä FCA:n osuuden ensirekisteröinneistä pitäisi olla jo kolme prosenttia. Myynti on siis tarkoitus kymmenkertaistaa. Suomen maajohtaja Simo Rosvall laskee tässä paljon Fiat 500X:n varaan. Autoa ajettuani ymmärrän miksi. Myös 500X:n sisarmalli Jeep Renegade myynee hyvin.
Kompaktit katumaasturit ovat pop. Niillä on helppo menestyä – kunhan hinta ja tuote ovat kohdallaan. Fiat 500X:ssä nämä molemmat seikat toteutuvat. Fiatin lähihistoria on vain sen verran sekava, että asiakkaiden saamisessa kauppoihin on oma haasteensa.



