Tuore Audi A4 on erittäin vakuuttava paketti. Etuvetoisiin perusversioihin pääsee kiinni kilpailukykyisellä hinnalla, mutta nelivetojen hinnat kipuavat valitettavan korkeiksi.
Suomeen syksy 2015
Hinta alk. 37 502 €
Uusi A4 jakaa saman pohjalevyn kuin Audi Q7. Kyseessä on siis vuonna 2007 kehitetyn pitkittäismoottorisiin autoihin tehty alusta, jota Audi on jalostanut huomattavasti. A4 ei jaa siis samaa alustaa VW Passatin kanssa, vaikka A4:n perusversiot ovatkin etuvetoisia.
Uudistettu pohjalevy on keventänyt A4:ää reilulla sadalla kilolla. Tämä tuntuu tien päällä etenemisen keveytenä sekä näkyy lompakossa huoltamolla pysähdyttäessä. Painoa on säästetty tasaisesti ympäri autoa, ja eniten käyttämällä entistä enemmän alumiinia mm. moottoreissa, jousituksessa ja jarruissa.
Varustepuolella autoon on saatavissa lähes kaikki kuviteltavissa oleva. Se oli ennen se, kun uudet varusteet esiteltiin vain huippuversioissa. Nykyään ihmiset odottavat samoja varusteita autoonsa kaikissa malleissa. A4:n varustelistalta voi poimia mm. sellaisia herkkuja kuin matrix LED -valot, älykkään ja nopeusrajoitukset tunnistavan vakionopeudensäätimen sekä konserttisalitasoisen 3D-äänentoiston.
Pääsimme ensin sedanin rattiin, mutta farmari tulee myyntiin heti syksyllä sekin. Avantin kanssa pääsemme koeajolle vajaan kuukauden kuluttua.
Galleria
Tykkäsimme
- jousituksesta
- ohjaamosta
- kasvaneista takatiloista
- kattavasta varustevalikoimasta