Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiuru: Kiinalaismatkustajien satunnaistesteissä löydetty Euroopassa paljon koronaa – Kiina ei luovuta tietoja virusvariantista

5:12Näin Suomi aikoo reagoida Kiinasta saapuviin turisteihin – ministeri Kiuru kommentoi koronatilannettaNäin Suomi aikoo reagoida Kiinasta saapuviin turisteihin – ministeri Kiuru vastaa kysymyksiin.
Julkaistu 06.01.2023 22:16
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru kertoi MTV Uutisille, että Kiina ei ole vielä suostunut luovuttamaan EU:lle tietoja maassa leviävästä virusvariantista.

– Emme osaa arvioida vielä, mikä kevään koronatilanne tulee olemaan, koska meillä ei ole tietoa Kiinan koronavariantista. Matkustusrajoitukset poistuvat Kiinassa loppiaisen jälkeen, toteaa Kiuru MTV:lle.

Kiuru lisää, että Kiinassa käytetyt rokotteet ovat huomattavasti heikompia teholtaan, kun EU:n alueella hyväksytyt rokotteet.

– Huolestuttavaa on myös se, että rokotekattavuus on Kiinassa matala. Näiden seikkojen vuoksi koronarokotepassi ei tullut kiinalaisten kohdalla kysymykseen, kun EU-maat tästä asiasta päättivät. Tämän vuoksi ainut vaihtoehto oli ennakkotestivaatimus.

Kiurun mukaan on mahdollista, että Kiinasta tulee sellaisia koronavariantteja, joiden vaikutuksia emme osaa vielä arvioida.

– Kiinassa on merkittävää alitilastointia koronatartuntojen ja sairaalakuormittavuus ei ole tiedossa. Siksi EU laukaisi kriisihallintamekanismin, hän sanoo.

Lue myös: Kiuru: Myös Suomi aikoo vaatia Kiinasta saapuvilta negatiivista koronatestiä – aikataulu auki

Suomi tekee myös satunnaistestausta

Kiurun mukaan EU edellyttää Suomelta myös jätevesiseurantaa lentokentillä ja lentokoneissa.

– Ensi viikolla tehdään ensimmäisiä mallinnoksia ja näemme, miten tämä tullaan toteuttamaan Suomessa.

Kiuru on erityisen huolestunut kiinalaisten runsaista koronatartunnoista ennakkotestauksesta huolimatta.

– Pahimmillaan jopa 30–50 prosentilla EU:ssa uudelleen testatuista kiinalaismatkustajista on ollut satunnaistestatuissa koneissa koronapositiivisia. Suomessa tullaan myös tekemään kiinalaiskoneiden satunnaistestausta.

Kiurun mukaan Ruotsissakin ennakkotestaus on jo otettu käyttöön.

– Toivon, että kiinalaisten ennakkotestivaatimus saadaan käyttöön Suomessa pikemmin päivissä kuin viikoissa.

Lue myös: Kiinasta tulevien lentokoneiden jätevesiä tutkittaneen jo ensi viikolla – THL:n asiantuntija tyrmää vaatimuksen koronatestistä

Lisää aiheesta:

Kiuru: Myös Suomi aikoo vaatia Kiinasta saapuvilta negatiivista koronatestiä – aikataulu aukiKiinasta tulevien lentokoneiden jätevesiä tutkittaneen jo ensi viikolla – THL:n asiantuntija tyrmää vaatimuksen koronatestistäYhdysvallat ja Italia määräävät Kiinasta tuleville pakolliset koronatestit – näin THL perustelee Suomen ratkaisuaKiinalaisturistit pääsevät nyt Suomeenkin, vaikka maassa riehuu korona – THL: Tästä syystä maahantulorajoituksia ei tarvitaMatkailijoille suunnatun EU:n digitaalisen koronatodistuksen käyttöönotto viivästyy SuomessaTHL ei ole antamassa uutta suositusta Britanniasta matkustamisesta ennen joulua
KoronatestiKoronatilanneKiinaEUKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronatesti
  • 19.11.15:03
    Koronarajoitukset

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 14.4.14:08
    Takaisinvedot

    Epäiletkö koronaa tai influenssaa? Fimealta varoitus: Älä testaa tautia tällä tuotteella!

  • 30.10.202405:53
    Koronavirus

    Puolueen perustaja kieltäytyi koronatestistä keskellä pandemiaa – nyt hovioikeus linjasi perustuslaista

  • 08.10.202420:02
    Donald Trump

    Washington Post: Trump lahjoitti viruspelkoiselle Putinille koronatestejä

  • 21.11.202309:26
    Koronavirus

    "Tilapäisesti loppuneet" – koronan kotitestien kysyntä kiihtynyt