Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirsi Alm-Siira tanssii salaa uutisstudiolla: Luureissani soi quickstep uutislähetysten sijaan

Julkaistu 26.02.2017 17:10

MTV VIIHDE

Maikkarin uutisankkuri Kirsi Alm-Siira on pystynyt yhdistämään hektisen uutistyönsä ja tanssikilpailun käyttämällä ripauksen mielikuvitusta. 

Kirsi Alm-Siira ja hänen tanssiparinsa esittivät viime viikolla nopeatempoisen cha cha chan. Pisteitä pari sai Jukka Haapalaiselta 6, Kiira Korvelta 6, Helena Ahti-Hallbergilta 5 ja Jorma Uotiselta 5. Eli yhteensä 22 pistettä. Tuomaripisteiden perusteella pari on tällä hetkellä seitsemäntenä. 

– Mieli on hyvä ja helpottunut ensimmäisen tanssin jälkeen. Olin mokannut kenraaleissa tosi pahasti ja olen tyytyväinen itseeni, että sain kasattua itseni live-lähetykseen, Kirsi Alm-Siira muistelee viimeviikkoista vetoaan. 

– Kommentit tuntuivat juuri siltä, miltä tanssi näytti. Yritän ottaa palautteesta opikseni ja koitan kehittyä tuomareiden viitoittamaan suuntaan.

IMG_0072

Hän ei ole uskaltanut lukea netin kommenttiketjuja, sillä hän tietää niiden olevan useimmiten pinnallisia. 

– Sen verran suojelen itseäni, etten ole lukenut mitään kommentteja itsestäni tai koko kisasta. En muutenkaan koskaan googlaile itseäni tai lue palauteposteja. Aikaisemmasta oppineena palautteet koskevat useimmiten ulkonäköä, enkä tarvitse kenenkään mielipidettä siitä, ovatko silmäni liian suuret tai leukani turhan massiiviset. Näillä mennään! Työkavereilta ja omilta läheisiltä on tullut tietysti hyvää ja positiivista palautetta.

Alm-Siira kertoo, että hänen hermonsa ovat pysyneet yllättävän hyvin kasassa koko kisan ajan. Tanssiaskeleet pyörivät silti koko ajan mielessä – jopa uutishuoneella. 

– Tapailen uutishuoneella tanssiaskelia, ja jos ei kerrota kenellekään, niin saatan näyttää siltä välillä, että seuraan BBC:n lähetystä, mutta luureissa soikin quickstepin musiikki, Alm-Siira paljastaa. 

kirsi alm-siira  ttk 23.1.2017

Hän on pystynyt yhdistämään hektisen uutistyön, tanssikisan ja perhe-elämän. 

– Olen itsekin yllättynyt, miten olen saanut junailtua työvuorot, tanssiharjoitukset ja perhe-elämän jonkinlaiseen balanssiin. Iso kiitos kuuluu tietysti läheisille, jotka ovat auttaneet lasteni harrastusvienneissä ja vahtimisissa, hän sanoo.

Vammoilta urheilutaustainen nainen ei ole kuitenkaan välttynyt. 

– Vammaluetteloni on pitkä. Jalat ovat yhtä suurta rakkoa, pohkeet huutavat hoosiannaa ja yläkroppa on tulessa. Pitää vain luottaa, että sillä se lähtee, millä on tullutkin.

Tanssii Tähtien Kanssa MTV3-kanavalla sunnuntaisin klo 19.10. Tuija Tähtien Kanssa MTV3-kanavalla lauantaisin klo 21.

Lisää aiheesta:

Sami Uotila ja Claudia Ketonen prosessoivat yhä TTK:sta putoamistaan: "Se ei sitten ehkä ihan välittynyt tuomareille asti"Pernilla Böckerman avoimena kotona saamastaan tuesta: "Ei se aina ole helppoa niille ihmisille"Tässä ovat Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelman kilpailijat!Alma Hätönen uskoo universumin vastanneen pyyntöönsä: "Olen tietyllä tapaa elämässäni käännekohdassa"Tiesitkö tätä Kirsi Alm-Siirasta? Pyöritti 19-vuotiaana omaa grillikioskiaKoomikko Ali Jahangiri vaativan tanssihaasteen edessä: Fyysinen kuntoni on melko heikko
Tanssii Tähtien Kanssa

Tuoreimmat aiheesta

Tanssii Tähtien Kanssa
  • 09:39
    MasterChef

    Jättiyllätys! Vappu Pimiästä uusi MasterChef Suomi -tuomari – päätyi mukaan hauskan tarinan myötä

  • Eilen20:05
    Marko Anttila

    Marko "Mörkö" Anttila paljastaa, kuinka hänen äitinsä on suhtautunut kiekkoleijonan tansseihin

  • Eilen16:02
    Vappu Pimiä

    Vappu Pimiä paljastaa, mitä on suunnitellut tekevänsä Jorma Uotisen kanssa viimeisen TTK-lähetyksensä jälkeen

  • Eilen11:32
    Minna Kuukka

    Valtava tunnekuohu yllätti Minna Kuukan kesken suoran lähetyksen: "Tein sen virheen"

  • ti15:02
    Johannes Holopainen

    "Vähän omintakeinen tulkinta" – näin Helena Ahti-Hallberg kommentoi Johannes Holopaisen tanssia