Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kimmo Timonen avautuu kohtelustaan Suomessa – "Arvostukseni on aika pientä"

Kimmo Timonen avautuu blogissaan.
Kimmo Timonen avautuu blogissaan.2013 Getty Images
Julkaistu 19.01.2016 09:54
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

Huikean kiekkouransa viime kauteen päättänyt Kimmo Timonen avautuu blogissaan kohtelustaan Suomessa.

Timosen mieletön ura sai satumaisen päätöksen, kun hän pääsi ensimmäistä kertaa nostamaan Stanley Cupia. Huomionosoitukset Suomessa ovat kuitenkin – toistaiseksi – jääneet vähäisiksi. Timonen ei esimerkiksi saanut kutsua Linnan juhliin, eikä häntä huomioitu myöskään Urheilugaalassa.

– En voi väittää, ettenkö olisi ottanut kutsua itsenäisyyspäivänjuhliin tai jotakin tunnustusta gaalassa vastaan mielelläni. Ei ole minun asiani arvioida muiden tekemiä päätöksiä, mutta harmikseni huomasin, että arvostukseni on aika pientä suomalaisten päättäjien silmissä, Timonen kirjoittaa.

– Uskon, että huomionosoituksitta jääminen on myös omaa syytäni. Olen aina pyrkinyt pitämään matalaa profiilia pelihommien ulkopuolella. En ole halunnut olla näkyvästi esillä iltapäivä- tai naistenlehdissä. Varmasti osaltaan asioihin vaikuttaa sekin, että olen kotoisin Kuopiosta. Suomalaispäättäjien silmissä savolaispoika on helpompi ohittaa kuin Etelä-Suomessa kasvanut.

Timosen ohella myöskin viime kauden seurakaveri ja Stanley Cup -voittaja Teuvo Teräväinen jäi ilman kutsua Linnaan. Hän tosin ei olisi päässytkään paikalle käynnissä olevan NHL-kauden takia.

Urheilugaalassa urapalkinnon sai muun muassa jääkiekkoilija Saku Koivu, jonka ura päättyi toissa kauteen.

Timosen blogikirjoitus Kime 4 Kids -sivustolla

Lisää aiheesta:

Rajuja vuosia läpikäyneen Patrik Laineen odotukset ylittyivät: "Kaikkea ja vähän enemmänkin"Jussi Jokisella tiukka golftavoite – valotti myös mahdollista tulevaisuuttaan KärpissäTekeekö Kimmo Timonen uuden aluevaltauksen? – "Se naputtaa takaraivossa"Kommentti: Maailman vaikutusvaltaisin mies muisti Kimmo Timosen – Suomi ei Kommentti: Miksi Kimmo Timosesta tuli mielensäpahoittaja?Teräväinen: Timosen palkitsemisen aika tulee vielä
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen08:11
    Jääkiekko

    Connor McDavidille mahtisaavutus – vain NHL:n kaikkien aikojen legendat edellä

  • Eilen06:47
    Jääkiekko

    Jäätävä päätöserän toilailu NHL:ssä – suomalaistähdellä armoton kohtalo

  • ma07:58
    Jääkiekko

    Bobby Orr jäi kakkoseksi! 18-vuotias tähtilupaus kaappasi NHL-ennätyksen

  • 2.11.20:09
    Pittsburgh Penguins

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • 2.11.16:27
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"