Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkösen tallipäälliköltä jäätävä paljastus: "Minulla oli sormet ristissä"

Frederic Vasseurilla oli sormet ristissä Kimi Räikkösen moottorin luotettavuuden suhteen.
Frederic Vasseurilla oli sormet ristissä Kimi Räikkösen moottorin luotettavuuden suhteen.xpbimages.com
Julkaistu 15.04.2019 20:15
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Formula ykkösten Alfa Romeon tallipäällikkö Frederic Vasseur myöntää, että hänellä oli sormet ristissä Kiinan GP:nä aikana. Huolenaiheena oli Ferrarin moottorin luotettavuus Kimi Räikkösen autossa.

Haas, joka ajaa myös Ferrarin moottorilla, päätti ottaa Charles Leclercin Bahrainin GP:ssä tapahtuneiden ongelmien jälkeen ohjauselektroniikkaan uudet määritykset. Alfa Romeo ei tehnyt samaa, vaan päätti pysyä alkuperäisessä versiossa, koska sen mielestä sillä ei ollut tarpeeksi aikaa sen asennukseen.

Räikkösen tallikaveri Antonio Giovinazzin aika-ajot menivät pieleen samasta syystä, joka vei Leclerciltä voiton Bahrainissa. Giovinazzilla oli käytössään vanhat määritykset. Räikkösen kohdalla oli huolenaiheita sen suhteen, että hänelle tulisi samanlaisia ongelmia.

Kuitenkin Räikkönen nousi mainiosti 13. ruudusta sijalle yhdeksän. 

– Minulla oli sormet ristissä varikolla. Se ei ollut helppoa painaa nappeja. Kokonaisuudessaan meillä oli hyvä sunnuntai, pystyimme palautumaan hyvin aika-ajoista. Se on tärkeää, että pystymme saavuttamaan pisteitä jokaisessa kisassa ja olla johdonmukaisia, Vasseur sanoi Autosportille.

– Tiedämme, että jos haluamme pysyä keskikastin kärjessä, enkä välitä onko sijoitus neljäs vai viides, niin meidän täytyy olla johdonmukaisia jokaisessa kilpailussa ja ottaa pisteitä jokaisessa tapahtumassa, Vasseur jatkoi.

Vasseur lisäsi, että Räikkönen on jatkanut tallin vakuuttamista. 

– Hän saavuttaa pisteitä, vaikkakin lähtee 13. ruudusta. Hän oli hieman pettynyt, että ei pystynyt saavuttamaan Daniel Ricciardoa ja Sergio Pereziä kilpailun loppupuolella. Se on hyvä merkki. Meilä oli tarpeeksi vauhtia ja uskoin, että olisimme voineet saavuttaa heidät, mutta meille tuli pieniä vaurioita 10 kierrosta ennen loppua. Menetimme sen lisäksi lämmön eturenkaista, koska olimme menettäneet downforcea, Vasseur päätti.

Kaikki F1-viikonloput suorina lähetyksinä osoitteessa cmore.fi. 

Lisää aiheesta:

Max Verstappen hoputti Red Bullia upean voittonsa jälkeen: "Meidän täytyy päästä asian päälle"Isojen ongelmien kanssa painiva Mercedes on uskomattomassa tilanteessa – George Russell sivalsi Red Bullia: "Ihan se ja sama"Kimi Räikkösen tallikaveri ei totellut Alfa Romeon määräystä, Jäämies kärsi – "Keskustelimme asiasta"Alfa Romeo -pomo paljasti: tallin heikossa suorituksessa oli sittenkin hopeareunus – "Se on datan perusteella hyvin selvää"Räikkösen tallikaverin kisa yhtä tuskaa – ”Kimi on kärkikympissä, joten auto näyttää hyvältä”Lewis Hamilton manasi Mercedeksen katastrofia: "Ei ole varaa heittää pisteitä hukkaan"
F1Kimi RäikkönenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"

  • Eilen09:03
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas menetti yllättäen F1-paikkansa: "Meillä oli jo sopimus"

  • Eilen07:25
    Meksikon GP

    Järkyttävä näky F1:ssä – kuljettaja oli ajaa ihmisten päälle: "Olisin voinut tappaa heidät"

  • 26.10.23:58
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • 26.10.23:50
    F1-liveseuranta

    Lando Norris murskaavalla voitolla MM-kärkeen – näin Meksikon GP eteni